Jaroslav Beneš a jeho fotografie městské reality v pražském Domě fotografie

Jaroslav Beneš a jeho fotografie městské reality v pražském Domě fotografie

 

Výstava Jaroslav Beneš: Ex orbi v pražském Domě fotografie

Výstava Jaroslav Beneš: Ex orbi v pražském Domě fotografie představuje průřez Benešovou fotografickou tvorbou. Obsahuje ukázky z fotografických cyklů, které vytvářel od 80. let do současnosti v podstatě v chronologickém uspořádání. Zatímco spodní patro obsahuje fotografie do roku 2000 s cykly Pražské metro nebo Serie W., horní patro akcentuje pozdější tvorbu až po současnost (La Défense, Rothmayerova vila, 10 metrů od postele).

Jaroslav Beneš

Jaroslav Beneš (*1946) se věnuje fotografii více než 50 let. Jeho stěžejním tématem je město a jeho nenápadné architektonické detaily. Místa, která fotografuje, jsou jen těžko identifikovatelné výseky reality, působící opuštěně a ztichle. Oživení do nich vnášejí světelné přechody, odlesky a stíny vytvářející geometrické vzory. Výsledkem jsou abstraktní kompozice, které jsou dílem okamžiku, a proto neopakovatelné.

Když jsem začínal fotografovat, tak mi všichni radili, že musím fotit věci, které mám rád. Tak jsem začal fotit děvčata, přírodu, jazz. Vznikaly z toho naprosto banální fotky, a tak jsem začal fotit věci, které nemám rád, a to dělám v určité míře až do dneška: podchody v nočním metru, Palác kultury a podobné krásné věci, “řekl při komentované prohlídce své výstavy Jaroslav Beneš.

Převážná část vystavených fotografií jsou černobílé kontakty z velkoformátových negativů. „V 80. letech jsem objevil krásu velkého formátu negativu. Měl jsem aparát Magnola, což byla kopie Linhofky z roku 1935 vyrobená u nás v 50. letech. Měla výhodu, že byla k sehnání a nevýhodu, že byla strašně těžká“, komentuje autor svůj vztah k deskovým fotoaparátům.

Změna nastala až po roce 2000, kdy autor přešel od velkoformátové kamery na digitální obraz. Do jeho tvorby s tím vstoupila i barva a exprese, což se na výstavě nejvíce projevuje u fotografií z cyklu C19, které vznikly v roce 2020 v období kovidu.

Výstavu Jaroslav Beneš: Ex Urbi je v Domě Fotografie GHMP možné navštívit až do 15. října 2023.

Text a foto: Soňa Šálková

Summary

The exhibition Jaroslav Beneš: Ex orbi at the Prague House of Photography presents a cross-section of Beneš’s photographic work. It contains samples from the photographic cycles he created from the 1980s to the present in essentially chronological order.

Jaroslav Beneš (*1946) has been involved in photography for more than 50 years. His central theme is the city and its subtle architectural details. The places he photographs are only hard-to-identify segments of reality, abandoned and silent. They are brought to life by light transitions, reflections and shadows forming ephemeral geometric patterns. Resulting abstract compositions are the work of the moment and therefore unrepeatable.

The exhibition will be on show until October 15, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..