Květnová výstava v zahradách mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce

Květnová výstava v zahradách mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce

 

Květnová výstava v zahradách mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce. Foto ©Petr Šálek

Většinu roku uzavřené zahrady se třikrát ročně otevírají veřejnosti díky výstavám, které pořádá Klub skalničkářů Praha z.s.. Z hluku a zmatku rušné křižovatky na rohu Karlova náměstí tak člověk vstoupí do zelené oázy s kvetoucími keři a skalničkami. Světlo probleskující mezi větvemi vysokých stromů se odráží na hladinách jezírek obklopených keři a rostlinami. Prohlídka začíná v horní zahradě přiléhající k baroknímu Faustovu domu a vede okolo záhonů s azalkami a pěnišníky k malebnému jezírku. Průchodem ve zdi se pak vstupuje do sousední farní zahrady kostela Sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Aktuálně je to jediný přístup do barokního chrámu postaveného podle návrhu Kiliána Ignáze Dientzenhofera. Původní hlavní vchod z Vyšehradské ulice je kvůli špatnému stavu monumentálního dvouramenného schodiště je totiž dlouhodobě uzavřen. Jediný přístup do kostela, který od roku 2016 využívá německy mluvící pražská katolická komunita, je tak po zahradní cestičce, kterou během výstavy lemují kamenná korýtka naplněná nejrůznějšími druhy skalniček. V kostele jsou cenné nástropní malby a sochařská výzdoba od význačných barokních umělců. Mimo jiné je zde uložena i zlacená dřevěná socha Jana Nepomuckého od Jana Brokoffa z roku 1682, která posloužila jako model pro známou bronzovou sochu světce na Karlově mostě. Vstup do chrámu je možný pouze během mše, která se koná každou neděli od 11 hodin.

Letošní již 52. ročník Květnové výstavy v zahradách u Karlova náměstí, kde je možné také zakoupit některé výpěstky členů klubu, potrvá do 20. května 2022. Foto ©Petr Šálek

Summary
Most of the year closed gardens near Karlovo Square are opened to the public on occasion of an exhibitions organized by the Prague Alpin Plant Club. In the upper garden adjacent to the Baroque Faust House, a tour along azalea and rhododendron flower beds leads to a picturesque lake. Through the passage in the wall, the neighboring parish garden of the church of St. Jan Nepomucký Na Skalce can be entered. Currently, this is the only access to the church by the famous baroque architect Kilian Ignaz Dientzenhofer. The original main entrance from Vyšehradská Street has been closed due to poor condition of a monumental two-armed staircase. The only access to the church, which has been used by the German-speaking Catholic community in Prague since 2016, is the garden path, lined with stone troughs filled with various types of alpine plants during the exhibition. There are valuable paintings and sculptural decorations by prominent Baroque artists inside the church, including a gilded wooden statue of St. John of Nepomuk by Jan Brokoff from 1682, which served as model for the famous bronze statue of the saint on the Prague Charles Bridge. Access to the temple is only possible during divine service on Sundays at 11 am.

Květnová výstava v zahradách mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce Foto ©Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..