Badiucao a jeho protestní umění v galerii DOX

Badiucao a jeho protestní umění v galerii DOX

Mladý čínský umělec vystupující pod pseudonymem Badiucao patří ke generaci aktivistů, kteří se různými formami uměleckého projevu kriticky vyjadřují k palčivým problémům celého světa. Výstava v Centru pro současné umění DOX nazvaná MADe in China představuje výběr z jeho mnohostranné tvorby, tematizující nejen politické problémy současné Číny, ale i dalších autoritářských režimů. „Lidská práva jsou nejdůležitější téma v mém umění. Představují univerzální hodnotu, která se netýká jen  Číny, ale je to něco, co platí pro celý svět“, řekl Badiucao během komentované prohlídky výstavou, na jejíž instalaci v Praze se podílel. Původní soubor, který byl vystaven v roce 2021 v italské Brescii, doplnil o nejnovější práce reflektující události na Ukrajině a poukazující na podporu Číny Putinovu režimu. Mezi nimi je i site-specifická instalace, vytvořená přímo pro DOX. Podobně jako v roce 2021 v Itálii protestovala čínská vláda i proti uskutečnění aktuální výstavy v DOXu. Ani v jednom případě se ji nepodařilo výstavám zabránit a protesty spíše přispěly k jejich medializaci.

Badiucao a jeho protestní umění v galerii DOX, foto© Petr Šálek

Umělec, který žije od roku 2009 v australském exilu, používá – ostatně i jako jeho velký vzor a učitel Aj Wej-Wej – různé umělecké nástroje i výrazové prostředky. Umí být ostře satirický i niterně poetický.  Výstava, která se rozkládá na čtyřech podlažích budovy i ve vzducholodi Gulliver, reprezentuje většinu forem jeho uměleckého vyjadřování.  Na začátku a na konci ohraničují expozici dva obrovské kýčovité portréty fiktivních osobností, vzniklých propojením tváří čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a bývalé premiérky Hongkongu Carrie Lamové a Si Ťin-pchinga a prezidenta Putina. Ironií a barvami nešetří ani řada komiksových kreseb s čínským prezidentem a Medvídkem Pu. Zcela jiný ráz má lyrická série tisků na vlajkovině věnovaná vdově po básníkovi a držiteli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi básnířce a fotografce Liou Sia. Její tvář promítá Badiucao do slavných obrazů světového malířství. „Nejkrásnější, nejromantičtější a nejsvobodnější prostor DOXu věnuji jedné z mých nejlepších přítelkyň Liou Sia“, dodává autor.

Před návštěvou výstavy se projděte virtuální prohlídkou:

foto© PetrSalek.com

Silným výrazovým prostředkem jsou pro Badicuaa prostorové instalace. Ložnice s lůžkem s 3500 ručně ořezanými tužkami namísto matrace a fotografiemi z rodinného alba i slavným autoportrétem Aj Wej-Weje na stěnách symbolizuje autorův osud. „Když chcete jít snadnou cestou, nemůžete být umělec. Umělec musí být pravdivý, není to vždy pohodlné a obklopuje vás mnoho hrozeb. Ale to sebeobětování má důvod, vyprávíte příběhy lidí, kteří je sami nemohou vyprávět“, vysvětluje aktivista a umělec, který dlouhou dobu skrýval svou identitu pod maskou. Instalace věnovaná protestům v Hongkongu nese českou stopu. Lennonova zeď v Hongkongu byla inspirována tou naší na Malé Straně. Na rozdíl od nápisů a kreseb na zdi píší se v Hongkongu vzkazy na barevné samolepící lístky. Vlajka hongkongského protestního hnutí, která teď vlaje nad DOXem a jejímž autorem je Badicuao, je proto složená z barevných čtverců.

Největší tabu v čínské historii – masakr na náměstí Nebeského klidu z roku 1989 – reflektuje instalace složená z celkem 64 kreseb vytvořených umělcovou krví. Zobrazují hodinky, kterými čínská vláda odměnila vojáky, kteří se masakru aktivně zúčastnili. Jeden exemplář těchto hodinek se objevil na aukci módních doplňků a Badicuaovi se podařilo jej získat jako důkaz o tom, že událost nelze vymazat z historie.

Molotovské koktejly z lahví sójové omáčky jsou součástí instalace ve věži v závěrečné části výstavy. Rozměrný propojený portrét diktátora se tu opticky zmenšuje a vůně sójové omáčky naplňuje prostor poselstvím, že demokracie zvítězí zásluhou obyčejných lidí.

Výstava Badicuao: MADe in China potrvá v Centru pro současné umění DOX do 28. srpna 2022 (více na www.dox.cz).

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Badiucao, DOX, foto© Petr Šálek

Summary
The exhibition MADe in China at the Center for Contemporary Art , presents a first retrospective exhibition of  the young Chinese artist and activist performing under the pseudonym Badiucao. “Human rights are the most important topic in my art. They represent a universal value that does not only concern China, but it is something that applies to the whole world,” said the artist during a guided tour of the exhibition, the installation of which he co-created in Prague. The original set, which was exhibited in 2021 in Brescia, Italy, was supplemented by the latest work reflecting events in Ukraine and pointing to China’s support for the Putin regime. Among them is also a site-specific installation, created specifically for DOX.

The exhibition Badiucao: MADe in China will run at the DOX Center for Contemporary Art until August 28, 2022 (more at www.dox.cz).

Mladý čínský umělec vystupující pod pseudonymem Badiucao patří ke generaci aktivistů, kteří se různými formami uměleckého projevu kriticky vyjadřují k palčivým problémům celého světa. Výstava v Centru pro současné umění DOX nazvaná MADe in China představuje výběr z jeho mnohostranné tvorby, tematizující nejen politické problémy současné Číny, ale i dalších autoritářských režimů. Foto© PetrSalek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..