Karolinum-výstava-Insignie Karlovy univerzity

Karolinum-výstava-Insignie Karlovy univerzity

 Zakládající listiny Karlovy univerzity a předměty symbolizující funkce univerzitních hodnostářů spolu se žezly jednotlivých fakult jsou na krátkou dobu zpřístupněny veřejnosti v Císařském sále historické budovy Karolina.

Karlova univerzita, která je jednou z nejstarších univerzit ve střední Evropě, oslavila letos 670 let od svého založení. O její vznik se zasloužil císař Karel IV., který chtěl svým poddaným zpřístupnit cestu ke vzdělání a také zvýšit význam svého oblíbeného sídelního města.  Požádal svého učitele papeže Klimenta VI. o svolení založit v Praze univerzitu. Papežská listina z 26. ledna 1347, opatřená olověnou bulou s vyobrazením hlav apoštolů sv. Petra a sv. Pavla, obsahuje Klimentův souhlas a je nejstarší památkou, kterou výstava nabízí. Spolu s ní je vystaven i notářský opis této listiny z 30. června 1347, který byl zřejmě často využíván a proto se dochoval v poškozeném stavu. Nejdůležitějším vystaveným dokumentem je skutečná zakládací listina univerzity ze 7. dubna 1348, vydaná samotným Karlem IV. a opatřená jeho voskovou pečetí. Z původních dvou exemplářů se dochoval pouze jeden, který na výstavu zapůjčila pražská metropolitní kapitula.

Papežská listina z roku 1347, zakládající listina Univerzity Karlovy 1348, typář univerzitního pečetidla 1348, foto: Petr Šálek

Pohnutý osud postihl i středověká historická žezla pěti tradičních fakult univerzity. Nacisté je koncem II. světové války odvezli neznámo kam, a proto jsou na výstavě jen jejich fotografie. Nejstarší žezla, která se dochovala, jsou z druhé poloviny 19. století.  Žezlo rektorské a žezla 4 tradičních fakult (artistické, teologické, medicínské a právnické) mají výraznou symboliku a nespornou uměleckou hodnotu. Jejich autor Alois Tengler je autorem i pozdějšího žezla přírodovědecké fakulty z roku 1926, které má secesní charakter a zobrazuje alegorii přírody jako sedící ženskou postavu, za kterou je vidět silueta Hradčan. Vývoj v umění reflektují všechna další žezla až po současnost. Prozatím poslední z nich vytvořil Otmar Oliva v roce 2017 pro fakultu sociálních věd. Pět prstů stříbrné ruky svírá modře zbarvenou kamennou kouli, přičemž každý prst symbolizuje jeden z pěti oborů na fakultě.

SFERICKÉ FOTO (360):  ZDE

KARLOVA UNIVERZITA – VÝSTAVA INSIGNIÍ, 2018 – na snímku žezla různých fakult, foto: Petr Šálek, ARTmagazin.eu, #theta360

Medaile zavěšené na řetězu (tzv. katénní medaile) jsou odznaky akademických hodnostářů.  Rektoři, děkani a doktoři při zvláštních příležitostech nošením těchto medailí dokládají své akademické funkce. Medaile rektora univerzity z roku 1948 je od Otakara Španiela a stylizovaně zobrazuje zakladatelskou scénu z univerzitní pečeti.

Výstava v Karolinu demonstruje důležitou úlohu vzdělávací instituce Univerzity Karlovy v naší historii, kterou naši předkové vysoce hodnotili a která ani po šesti stoletích neztrácí na významu.

Výstava potrvá do 31. ledna 2019 a je přístupná denně od 10 do 19 hodin

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..