Jsou známy další informace o filmovém festivalu Febiofest 2018

Febiofest – nová vizualizace

Po prvotní informaci, kterou jsme uvedli již v prosinci loňského roku zde prozradili organizátoři Febiofestu další podrobnosti okolo letošního jubilejního 25. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který bude zahájen v pražském Obecním domě 15. března 2018.
Z původní, malé filmové přehlídky, kterou uspořádal pro své přátele a studenty zakladatel festivalu a úspěšný dokumentarista Fero Fenič, postupně vyrostl významný projekt, který během 25 let navštívil téměř jeden milion diváků a festivalovou cenu Kristián obdrželo celkem 41 osobností. V 90.letech, kdy návštěvnost kin u nás klesala a snižoval se počet kinosálů, představoval Febiofest významný impuls pro vznik artových kin, vzbudil zájem o náročnější nebo netradiční filmovou tvorbu a přispěl k vytvoření početné divácké základny po celé republice.
Kromě tradičních multikin CineStar Anděl a Černý most se tentokrát bude nově promítat také v kině Ponrepo v budově Národního filmového archívu v centru Prahy, kde poběží reprízy úspěšných festivalových filmů. Velmi speciální promítání se chystá o festivalovém víkendu s filmem Jacquese Rivetta Out 1, jehož 8 epizod zabere celkem 12 hodin a v Ponrepu se budou promítat dva dny ve 4 blocích.
Kromě Prahy se festival letos vydává do dalších 16 měst, přičemž do Berouna a Kladna to bude poprvé. Regionální festivalové ozvěny navážou na pražskou přehlídku 25. března a potrvají až do 21.dubna 2018. Pro diváky jsou nově připraveny divácké akreditace, které kromě zvýhodněného vstupného nabízí i vstup na doprovodné akce v zajímavých lokalitách, jako např. v Galerii Rudolfinum, Museu Kampa, Cross Clubu nebo Klubu Radost FX.

Umělečtí ředitelé festivalu Anna Kopecká a Michal Hogenauer, kteří sestavují program festivalu letos podruhé, navázali na svou koncepci z loňského roku. Hlavní čtyři sekce festivalu jsou Central Park s premiérami a diváckými filmy pro každého. Snímky oceněné na filmových festivalech ukáže sekce Panorama. 10 filmů začínajících tvůrců obsahuje sekce Nová Evropa. Jeden z těchto filmů pak získá cenu Grand Prix, kterou mu udělí porota složená z 33 filmových fanoušků. Čestnou předsedkyní poroty bude letos zpěvačka Marta Kubišová. Nové tvorbě již renomovaných tvůrců je věnována sekce Masters. Ta bude obsahovat 12 novinek velikánů filmu jako např. drama Romana Polanského Podle pravdivé události nebo snímek amerického režiséra Terrence Malicka Song to Song s hollywoodskými hvězdami Ryanem Goslingem a Michaelem Fassenderem. Na oslavu výročí vznikla sekce Best of s deseti nejoblíbenějšími filmy z minulých festivalů, m.j. s filmy Mulholland Drive od Davida Lynche nebo Pianista od Romana Polanského. Sekce Docs se již neomezí jen na hudební dokumenty, ale bude zahrnovat tematicky a vizuálně zajímavé dokumentární filmy z nevšedních prostředí.

Významným hostem festivalu bude letos francouzský režisér Arnaud Desplechin, který uvede director´s cut svého filmu Ismaelovy přízraky, kterým se zahajoval loňský festival v Cannes. Desplechin se osobně zúčastní projekce svého filmu 20.března 2018 a doprovodí ho i jeden z hlavních představitelů filmu Hippolyte Girardot.
U příležitosti 100.výročí vzniku republiky bude týden před zahájením festivalu na Václavském náměstí uvádět mobilní kino filmy zdarma.
V rámci spolupráce s nadačním fondem Kapka naděje uspořádá Febiofest akci Red Carpet, která umožní dětským pacientům z Fakultní nemocnice Motol zúčastnit se slavnostního zahájení festivalu. Dále se pro nadační fond chystá finanční příspěvek ze vstupného na 5 projekcí festivalu. Zakladatelka a prezidentka fondu Vendula Pizingerová během tiskové konference pozvala i na charitativní koncert filmové hudby, který se u příležitosti nedožitých osmdesátin jejího manžela Karla Svobody bude konat 17.března 2018 ve Španělském sále Pražského hradu a jehož výtěžek je určen na projekty nadačního fondu.
Přesný program a jména dalších významných hostů festivalu sice ještě nejsou zveřejněny, ale dosavadní informace spolu s novým vizuálem a mottem Nechte se unést znějí velmi slibně.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..