Josef Sudek/Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka

Josef Sudek/Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka

Josef Sudek/Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka, Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM), foto© Ivo Šilhavý

Výstava, nazvaná podle známého fotografického cyklu Josefa Sudka (1896 – 1976) Návštěva u pana kouzelníka je věnovaná jeho přátelství s architektem Otto Rothmayerem (1892 – 1966). Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM), které spravuje Sudkovu fotografickou pozůstalost, tak připomíná letošní 125. výročí narození slavného českého fotografa a 55. výročí smrti Otto Rothmayera.

 

Galerie fotografií Josefa Sudka:

Oba muže spojovalo výtvarné nadání, úcta k tradici a znalost uměleckého řemesla. Spojovala je i práce pro Pražský hrad. Josef Sudek fotograficky zdokumentoval dostavbu svatovítské katedrály a Rothmayer jako žák a spolupracovník slavného Slovince Josipa Plečnika se po jeho odchodu stal hradním architektem. Dlouholeté přátelství obou mužů probíhalo v nelehkých časech: v závěru 2. světové války a v nejobtížnějších letech poválečné komunistické diktatury. Hlavním místem jejich setkávání se stala rodinná vila Otty Rothmayera v pražském Břevnově.

Sférickou virtuální prohlídku uvidíte kliknutím na šipku v obrázku, nebo zde. Foto© PetrSalek.com

Dům, který architekt koncipoval jako byt a ateliér pro sebe a svou ženu, textilní výtvarnici Boženu Rothmayerovou-Hornekovou, obklopovala půvabná zahrada. Od 50. let se zde scházela skupina podobně naladěných přátel, většinou výtvarných umělců, ke kterým patřil i Josef Sudek. Bylo to místo klidu a naprosté svobody v nesvobodné době. Dům i zahradu manželé zaplnili nejrůznějšími artefakty: sádrovými odlitky barokních nebo antických děl, zlomky skla nebo plastikami, jejichž stanoviště neustále měnili.  Tvůrčí prostředí domu a proměnlivá zákoutí v zahradě Sudek s oblibou zachycoval na svých fotografiích.  Pro svého přítele Rothmayera pak vymyslel přezdívku „pan kouzelník“. Podle slov kurátora výstavy Jana Mlčocha: „nejsou hlavním tématem výstavy jen krásné fotografie, ale přátelství, zahrada, noc a sen“.

Jan Mlčoch, kurátor výstavy Josef Sudek/Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka, Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM), foto© Petr Šálek

Expozice nabízí více než dvě stovky exponátů, převážně ze sbírek UPM. Hlavní osu výstavy tvoří fotografie, které jsou ve vztahu k Rothmayerově rodině a vile. Josef Sudek, který se v meziválečném období věnoval převážně reklamní a zakázkové tvorbě, přešel ve 40. letech k subjektivní fotografii. Pomocí velkoformátových kamer, dlouhých expozic a starých technik vytvářel kontaktní fotografie, využíval pigmenty nebo typografické rastry. Výsledkem jsou divácky náročné fotografie, často velmi tmavé jen s drobným světelným akcentem ale se zvláštní magií. Zajímavostí výstavy jsou kontakty adjustované mezi dvěma skly a podložené různými materiály, které Sudek společně s Rothmayerem původně připravoval pro Pražský hrad. Na výstavě v roce 1956 byly tyto super estetické fotografie, kterým Sudek říkal „puřidla“, naprosto zavrženy jako depresivní a nesoučasné. Jako jejich opak pak vytvářel stylově laděná zátiší, umístěná do starých rámů, které Sudek ironicky pojmenoval „veteš“.

Uspořádání a instalace výstavy ve čtyřech velkých sálech horního patra historické budovy UPM v žádném případě nepůsobí jednotvárně. Její nápadité architektonické řešení provází návštěvníka zastávkami se vzájemně sladěnými fotografiemi, kresbami, plastikami nebo i reálnými předměty, které jsou zachyceny na fotografiích. Je zde vystaven kovový nábytek nebo zvláštní tyčové plastiky od Otty Rothmayera, textilie, které navrhla jeho žena nebo fotografie jejich syna Jana Rothmayera, který byl prvním opravdovým učedníkem Josefa Sudka. Další artefakty na výstavě jsou od Josipa Plečnika, Josefa a Jiřiny Kaplických, sochaře Bedřicha Stefana a jeho ženy sochařky Anny Wichterlové a mnoha dalších. Je tu i maketa kamenného jezírka s Plovoucí plastikou od Reného Roubíčka, který také patřil k okruhu návštěvníků vily.

Výstava je jasným dokladem toho, že Josef Sudek tak i Otto Rothmayer byli výjimečné osobnosti, které i v nepříznivých časech byli schopni vytvořit nadčasová díla. A podle slov Jana Mlčocha „je výstavu třeba navštívit opakovaně, protože jakýkoliv kontakt s Josefem Sudkem a jeho fotografiemi má dlouhodobý léčebný účinek.“

Výstavu, která potrvá do 27. března 2022, připravilo Uměleckoprůmyslové ve spolupráci s Muzeem města Prahy. Obě instituce chystají v průběhu trvání výstavy bohatý doprovodný program.

Text: Soňa Šálková

Summary
The exhibition, named after the well-known photographic cycle by Josef Sudek (1896 – 1976), Visit with the Mr Magician is dedicated to his friendship with the architect Otto Rothmayer (1892 – 1966). The Museum of Applied Arts in Prague (UPM), owner of the Sudek’s photographic legacy, thus commemorates this year’s 125th anniversary of the birth of the famous Czech photographer and the 55th anniversary of the death of Otto Rothmayer). The show offers more than two hundred exhibits, mostly photographs that are related to the Rothmayer family and the villa, According to the curator of the exhibition, Jan Mlčoch: “the main theme of the exhibition is not only beautiful photography, but friendship, garden, night and dream”.

The exhibition will be on view in in the historic building of the Museum of Applied Arts until March 27, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..