Jiří Slíva a jeho Stop Time v Galerii Hollar

U příležitosti těžko uvěřitelných letošních 70.narozenin výtvarníka a básníka Jiřího Slívy mu pražská Galerie Hollar uspořádala výstavu, která má podle svého názvu být jenom jakýmsi zastavením v jeho tvorbě, která nám již dlouho zlepšuje náladu a pevně věříme bude i nadále, protože dobrá nálada je v dnešní době vskutku potřeba. Výstava obsahuje výběr plakátů, knižních ilustrací i volných grafik, které se vyznačují typickým rukopisem a vlídným a zároveň provokujícím humorem svého autora. Absurdní pointy vycházející z banálních situací jsou to, co nás na Slívových obrázcích nejvíc baví.  Někdy jen dětinsky nesmyslné, jindy s hlubším podtextem. Jednoduše nahozené obrazové a slovní hříčky jsou také jádrem současné Slívovy výstavy.

Jiří Slíva a jeho Stop Time v Galerii Hollar

Při vernisáži výstavy Jiří Slíva zmínil svou inspiraci dadaismem. Řekl, že před 100 lety to byl strach z války a šílenosti v tehdejší politice, které vedly ke vzniku tohoto uměleckého směru. Dnes je situace ve světě obdobně šílená a bezvýchodná a proto dada stále neztrácí na aktuálnosti. To, že se výstava koná v roce 100. výročí sdružení českých uměleckých grafiků Hollar, považuje za velkou čest a připomenul i další jubilea, např.  45 let od své první publikace a také 45 let od založení hudebního sdružení Grafičanka, jehož je členem. A tak příliš nepřekvapí, že pak následovalo hudební překvapení s Jiřím Slívou a kytarou o tom, jak to tehdy opravdu bylo, když „jednou zjara potkal cara Tristan Tzara…“ a pak „Život je jen náhoda“ společně s Vladimírem Suchánkem a jeho klarinetem, ke kterému se připojili i účastníci vernisáže.

Přejeme Jiřímu Slívovi všechno nejlepší ke všem letošním jubileím a nám ještě mnoho dalších „nesmyslů“ z jeho dílny.

Výstava v Galerii Hollar potrvá do 18.6.2017 a je přístupná každý den mimo pondělí od 10-12/13-18 hodin. 

7.6.2017 od 17 hod.  je plánována komentovaná prohlídka s autorem a představení jeho nové knihy, jejíž křest pak proběhne za přítomnosti autora během Pražské muzejní noci 10.6.2017.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Jiří Slíva a jeho Stop Time v Galerii Hollar s Vladimírem Suchánkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..