JAN PALACH – VÝSTAVA

Fotografická výstava

JAN PALACH
16. – 25. 1. 1969

Motto projektu:
Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Jan Palach

Ambit kláštera bratří františkánů, Jungmannovo náměstí, Praha
16. ledna – 28. února 2009
Vstupné 60 Kč/ 30 Kč, skupiny žáků a studentů 20 Kč

Výstava se koná pod záštitou Přemysla Sobotky, předsedy Senátu Parlamentu České republiky, který výstavu osobně zahájí dne 15. ledna 2009 v 17 hodin.

Ukázky z výstavy můžete vidět zde

Pořadatel výstavy:
Pražský dům fotografie – Prague House of Photography, o.p.s.
Praha 1, Revoluční 5, www.phpweb.cz

Kurátorka projektu: Dana Kyndrová

Doprovodná publikace: Nakladatelství KANT a Pražský dům fotografie,
text – Jiří Suk, historik Ústavu pro soudobé dějiny AV

Hlavním záměrem projektu je představit veřejnosti u příležitosti 40. výročí tragické smrti Jana Palacha vůbec poprvé tak rozsáhlý soubor fotografií předních českých autorů z bouřlivých událostí, která následovaly v Praze po jeho sebeupálení 16. ledna až do 25. ledna 1969, kdy se v ulicích Starého Města konal jeho mohutný manifestační pohřeb. Epilog projektu tvoří fotografie ze dne 26. ledna, kdy VB zasáhla proti demonstrantům na Václavském náměstí a ze dne 28. ledna, kdy byla provedena tzv. sadová úprava pomníku sv. Václava, což mělo zamezit přistup k pomníku. Unikátní je soubor fotografií M. Hucka z pohřbu Jana Zajíce ve Vítkově ze dne 3. března.
Pražský dům fotografie touto výstavou navazuje na výstavu 1945 Osvobození … 1968 Okupace s podtitulem Sovětská vojska v Československu, která proběhla v srpnu a v září 2008 ve Výstavní síni Mánes a setkala se s velkým zájmem veřejnosti. Oba projekty jsou součástí dlouhodobé koncepce, jejímž cílem je seznamovat či připomínat veřejnosti významné okamžiky našich novodobých dějin právě prostřednictvím fotografie.

Výstava obsahuje 130 černobílých fotografií (doprovodná publikace celkem150) a představí soubory či jednotlivé fotografie 27 autorů, jejichž snímky budou v mnoha případech vystaveny veřejně vůbec poprvé – Jan Bartůšek, Tibor Borský (jediný slovenský fotograf – zachytil atmosféru Bratislavy), Jovan Dezort, Pavel Dias, Bohumil Dobrovolský, Emil Fafek, Ivo Gil, Přemysl Hněvkovský, Josef Hník, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Jiří Chocholáč, Karel Kalivoda, Miroslav Khol, Jaroslav Kučera, Jaroslav Kučera st., Vladimír Lammer, Markéta Luskačová, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Jan Pikous, Jan Reich, Daniela Sýkorová, Pavel Štecha, Pavel Vácha, Jiří Všetečka a Miroslav Zajíc.
Většina fotografií bude mít rozměr 50 cm x 60 cm, respektive adjustované 50 cm x 70 cm či 60 cm x 80 cm a šest fotografií bude velkoformátových (90 cm x 135 cm). Vystavené fotografie nejsou dobové zvětšeniny, všechny byly pro výstavu vyrobeny nově (skeny z negativů či pozitivů, poté vyrobeny tisky).

Součástí výstavy jsou i koláže z dokumentů STB, vztahující se k historii náhrobku Jana Palacha, vytvořeného sochařem Olbramem Zoubkem. Koláže vytvořil Jiří Sozanský, který zde zároveň vystavuje svoji figurální plastiku nazvanou Devětašedesátý.

Vzhledem k tomu, že výstava představuje nejen významný kulturní ale i společenský počin setkává se  s velmi širokým zájmem veřejnosti, nicméně chceme oslovit prostřednictvím odborů školství i učitele dějepisu, aby využili výstavu ke se své pedagogické činnosti a navštívili ji se svými žáky.

Publikováno: 5.2.2009

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..