Svatý Václav – ochránce české země

V rámci výstavy Svatý Václav – ochránce české země, která momentálně probíhá v Anežském klášteře v Praze, připravilo Arcibiskupství pražské v sobotu 14.2 pro zájemce jedinečnou nabídku – speciální komentované prohlídky Svatováclavské kaple a hrobky českých králů v katedrále sv. Víta na Pražském Hradě, což jsou prostory, které nejsou veřejnosti běžně přístupné.
 
Ani mráz ani dlouhé čekání neodradily několik stovek návštěvníků, kteří byli odměněni zasvěceným výkladem a možností vstoupit na nejvzácnější místo v pražské katedrále – čtvercovou Svatováclavskou kapli s parléřovskou hvězdovou klenbou a náhrobkem sv. Václava. Kaple nacházející se přesně nad místem původního hrobu knížete je zdobená polodrahokamy a výpravnými freskami ze 14. a 16.století a sochou sv. Václava, kterou vytvořil sám stavitel katedrály – Petr Parléř. Z kaple vedou dveře se sedmi zámky vedoucí do veřejně nepřístupné komory s korunovačními klenoty.
Pokud jste návštěvu propásli, nenechte si alespoň ujít výstavu v Anežském klášteře, která potrvá ještě do 8.března 2009. Je zde vystaveno přes 70 jedinečných exponátů spojených se 1100-letým kultem našeho národního světce a patrona. Vedle přilby sv. Václava či svatováclavského korunovačního meče je nejvzácnějším artefaktem tzv. Palladium země České, kovový reliéf s Pannou Marií a Kristem, který podle legendy sv. Václav dostal od své babičky Ludmily a který nosil na krku celý život. Tato vzácná památka je pro širokou veřejnost k vidění poprvé od roku 1949.
                               
Text: Soňa Šálková, Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..