Ivana Lomová a její obrazy Prahy v DOXu

Ivana Lomová a její obrazy Prahy v DOXu

Ivana Lomová, výstava, DOX

Pohledy na oprýskané fasády pražských domů, domovní průjezd, detail poštovní schránky, míjející se kabiny výtahu pater noster nebo do čekárny u lékaře s dveřmi vedoucími do dvora – celkem tři desítky pláten, na kterých se Ivana Lomová  (*1959) ve vzpomínkách vrací do svého dětství v 80. letech minulého století, které prožila v Praze. Výstavu s titulem Ve městě prezentuje centrum současného umění DOX.

Současná přehlídka fotorealisticky působících obrazů vystudované architektky navazuje na její výstavu ve Špálově galerii před 5 lety. Některé z vystavených prací jsou teď znovu vystaveny i v DOXu, ale dobrá polovina z nich vznikla nedávno a je k vidění poprvé. Oproti tomu, že dříve autorka zobrazovala spíše větší celky, na novějších obrazech se soustředí spíš na detaily, jakými jsou například kusy fasád, dveře či okna, anebo na interiéry veřejných prostor. Opuštěná chodba s hodinami na jakémsi úřadu nebo prázdný sál s dlouhým stolem mají trochu kafkovské ladění.

Město na obrazech Ivany Lomové hraje hlavní roli a je tedy převážně bez lidí. „Domy tak působí jako bytosti“, vysvětluje k tomu autorka. Zobrazovaná opuštěná Praha trochu připomíná vylidněné ulice během nedávné koronavirové karantény. Ale jen na první pohled. Přestože se autorka pokouší o objektivní zmapování a emocionálně se drží zpátky, nepůsobí obrazy popisně, ale mají zvláštní atmosféru a podle slov Ivany Lomové „jsou naplněny jakousi střídmou melancholií“. Vyvolávají záblesky vzpomínek a tichou nostalgii spojenou s mizejícími místy.

Obrazy vznikají v ateliéru na základě fotografií, které však autorka pozměňuje, aby zachovala dobový vzhled. Některým dodává i působivou světelnou atmosféru. Najít v Praze místa, která se od 80. let nijak nezměnila, je podle ní stále těžší a za pár let už bude zcela nemožné. Cílem přitom však není jen zachycení minulosti, ale hledání výchozího bodu, domova a bezpečí, se kterým je dětství spojeno.

POZOR: Aktuální otevírací doba v centru DOX: středa 14 – 21 hodin, čtvrtek až neděle od 12 do 18 hodin.


​Painter and graduated architect Ivana Lomova (*1959) exhibits n the Prague Center of Contemporary Art DOX . The exhibition entitled In the City shows approx. 30 photorealistic canvases in which the painter recalls the city of Prague of her childhood in the 1980s during the co called „normalization era“. Views of peeling facades, empty passageways and corridors, details of a mailbox or of a battered entrance door. Most of the pictures are without people but they have a special atmosphere and, according to Ivana Lomová, “are imbued with a kind of sober melancholy.” They evoke flashes of memories and silent nostalgia associated with disappearing places. However, the goal is not just to capture the past, but to find a starting point, home and safety, with which childhood is associated. The exhibition will run until September 27, 2020.

Attention: Summer opening hours: Wednesday 14–21, from Thursday to Sunday 12–18

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..