„Byť na jeden jediný den…“-  první návštěva dalajlámy v Praze ve fotografiích Stanislava Doležala

„Byť na jeden jediný den…“-  první návštěva dalajlámy v Praze ve fotografiích Stanislava Doležala

Výstava barevných velkoformátových fotografií v prostorách pražského centra tibetské kultury Tibet Open House připomíná krátkou ale historicky velmi významnou návštěvu tibetského duchovního vůdce a nositele Nobelovy ceny míru. Začátkem února 1990 přijel dalajláma do Prahy na pozvání prezidenta Václava Havla, který přání setkat se s ním vyslovil ve svém prvním prezidentském novoročním projevu dne 1. ledna 1990. Název výstavy „Byť na jeden jediný den…“ je úryvkem z Havlova výroku, kterým své přání formuloval. Oba muže spojovala tehdy nejen společná nominace na Nobelovu cenu míru ale i obdobné postoje k otázkám lidské svobody a důstojnosti a morální odpovědnosti jednotlivce. Tato návštěva stála na počátku přátelství, které setrvalo až do roku 2011, kdy Václav Havel zemřel. Jeho svátost 14. dalajlama letos slaví 85. narozeniny a tak je výstava nejen připomínkou 30 let od jeho pražské návštěvy, ale i vyjádřením podpory k jeho 85.narozenínám.

Vystavené záběry reportážní formou zachycují některé letmé okamžiky z dalajlámova pobytu od přivítání po rozloučení na letišti, během setkání a rozhovorů s Václavem Havlem a dalšími československými představiteli. Vyzařuje z nich unikátní atmosféra naplněná vřelostí a spontaneitou na obou stranách. Snímky dokumentují také upřímný zájem a sympatie československé veřejnosti k Tibetu, které přetrvávají dodnes.

Zajímavé jsou texty u fotografií z pera tehdejšího Havlova tajemníka Saši Neumana, které se neomezují na pouhý popis dění na fotografiích, ale přibližují okolnosti setkání, uvádějí zásadní citace nebo vzpomínky pamětníků setkání. Nechybí ani výrok Václava Havla na adresu Číny, která přijetí dalajlámy oficiálními československými představiteli nesla s nelibostí: „Přál jsem si Jeho Svatost poznat už dávno. A chtěl jsem s ním strávit nějaký čas v meditaci. Je mi líto, jestli Číňanům toto vysvětlení nestačí.“

Vedle fotografií a doprovodných textů je na výstavě k vidění i dalajlámovo poselství z června 2020, ve kterém vyjadřuje radost nad připomínkou své první návštěvy Prahy formou výstavy, a vzpomíná na Václava Havla. Zajímavým exponátem je i kopie tibetského nástěnného svinovacího obrazu, který dalajláma věnoval Václavu Havlovi během své návštěvy.

Výstavu, která bude v Tibet Open House k vidění až do konce září 2020, doplní promítání tematických filmů, jako např. dokument Om…, o této návštěvě dalallamy, který natočil David Ondříček s Martinem Bencem

Projekt Tibet Open House zřizuje a podporuje Linhartova nadace.

 

 


Summary

„If only for a single day…“ is the title of the exhibition of documentary photographs by Stanislav Doležal organized by the Tibet Open House in Prague. The name of the exhibition is part of a quote by Václav Havel in which he invited the Tibetan spiritual leader His Holiness the Dalai Lama to visit Czechoslovakia shortly after Havel´s election for Czechoslovak president in 1989. The photos show the spontaneous and warm atmosphere of the meeting of both leaders and some other moments during the Dalai Lama’s short stay in Prague. The exhibition commemorates the 30th anniversary of the meeting and also this year’s 85th birthday of the Dalai Lama.

Text: Soňa Šálková,  Fotografie: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..