Helmut Newton v dialogu s dalšími významnými fotografy v Museu Kampa

Helmut Newton v dialogu s dalšími významnými fotografy v Museu Kampa

Výstava Helmut Newton v dialogu. Móda a fikce, foto© Petr Šálek

Po loňské velmi úspěšné výstavě Cecil Beaton – fotograf královen představuje Museum Kampa dalšího světově proslulého mistra inscenované fotografie – Helmuta Newtona (1920 – 2004). Název výstavy Helmut Newton v dialogu. Móda a fikce napovídá, že výstava není koncipována jako klasická autorská retrospektiva, ale prezentuje dílo Helmuta Newtona v širším kontextu jeho životního příběhu a konfrontuje ho s jeho bezprostředními předchůdci i významnými vrstevníky. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost shlédnout na jednom místě originální zvětšeniny známých i méně známých Newtonových fotografií a současné také klasiků fotografie jako např. František Drtikol nebo Jaromír Funke nebo opravdových mistrů módní fotografie a Newtonových současníků, kterými jsou  Richard Avedon, Irvinga Penn nebo Peter Lindbergh.

Kurátorka výstavy Helena Musilová, Museum Kampa, foto© Petr Šálek

Tvorba Helmuta Newtona je prezentována v celé šíři témat: od portrétů slavných osobností a módních snímků na zakázku po volné fotografie s inscenovanými příběhy, ženskými akty a skrytou či neskrývanou erotikou. Výstava naznačuje, že provokativní fotografický styl Helmuta Newtona a jeho osobitá až dekadentní estetika mají kořeny v meziválečném Berlíně, kde se fotograf narodil. Přestože svou fotografickou kariéru vybudoval v Austrálii, kam emigroval před nacisty, zůstala jeho tvorba po celý život pevně ukotvena ve středoevropském prostoru a jeho inspiračním zdrojem byla atmosféra umělecké a sexuální svobody, která charakterizovala výmarskou republiku.

Především módní fotografie, které Helmut Newton fotografoval pro časopis Vogue, tvoří dialog s ikonickými snímky jeho vrstevníků. Možná nejznámější módní fotografie Richarda Avedona Dovima se slony půvabně v téměř taneční póze prezentuje večerní róbu od Diora. Móda v hledáčku Helmuta Newtona vypadá jinak. Je odvážná a provokuje. Soustředí se na modelku a šaty ukazuje jakoby mimochodem v rámci příběhu. Na jeho módním snímku se např. Eva Herzigová v plavkách od Thierrry Muglera sebevědomě rozkročená prohlíží v zrcadle, zatímco jí u nohou sedí osamělé bílé štěně. Modelka nepózuje pro fotografa, ale soustředí se na sebe. Na obou záběrech krásné modelky a zvířata. Ale optika a vyznění jsou naprosto odlišné.

Inscenovanost charakterizuje i Newtonovy portrétní fotografie. Portrétované osobnosti rád režíruje a svěřuje jim role, které podtrhují jejich individualitu s okázalostí a určitým prvkem tajemna. Andy Warhol na tmavém křesle připomíná tajemného vládce, herečka Jodie Foster z profilu a ladném záklonu zase hvězdu němého filmu Gretu Garbo.

Příběhy jsou ještě propracovanější v Newtonově volné tvorbě. Fotograf plánuje prostředí záběrů do nejmenšího detailu a vytváří kompozice, které upoutají kombinací estetična a provokace. Zachycuje bizarní situace a stává se přitom voyerem. Vizualizuje erotické sny. Nic není tabu: žena v roli muže, pouta nebo sedlo, modelka s nohou v sádře. Krásné ženy jsou na jeho snímcích často obnažené a v erotických pózách, ale nikdy nepůsobí jako pasivní sexuální oběti. Jsou hrdé a sebevědomé, vyzařují vnitřní sílu a nepodbízí se. Nejlépe to vyjadřují Newtonovy slavné velké akty Big Nudes – dokonalé amazonky na bílém pozadí se opravdu předvádějí a přitom sebevědomě hledí do kamery. Je paradoxem, že německá feministka Alice Schwartzer obvinila Newtona ze sexismu a pohrdání ženami. Jeho fotografie totiž zcela jasně vyjadřují velký obdiv a respekt k ženám.

Velkoformátovou fotografii Helmuta Newtona pořídila Gabina Fárová při jeho návštěvě Prahy foto© Petr Šálek

 

Českou stopu na výstavě zastupují práce fotografů Gábiny Fárové a Tono Stana. Oni dva ještě jako studenti FAMU provázeli Helmuta Newtona při jeho návštěvě Prahy v roce 1988. Tuto návštěvu dokumentují reportážní fotografie a portrét Helmuta Newtona od Gábiny Fárové . Současně jsou vystaveny i volné fotografie obou fotografů z 80. a 90. let, které jasně ilustrují provázanost jejich tvorby se světovými trendy.

Kurátorky výstavy Ina Schmidt-Runke a Petra Helck, Kicken Berlin foto© Petr Šálek

Koncepce výstavy vznikla ve spolupráci Musea Kampa s Kicken Gallery Berlin, jednou z předních světových fotografických galerií, která dlouhou dobu úzce spolupracovala s Helmutem Newtonem a zároveň má i značné zásluhy na prosazování české fotografické moderny ve světě. Její zakladatel Rudolf Kicken navázal první kontakty s českou fotografickou scénou již v roce 1976 a osobně se znal s Josefem Sudkem nebo Jaroslavem Rösslerem. Díky spolupráci s touto renomovanou galerii se podařilo pro výstavu získat cenné originální zápůjčky z jejích sbírek i z dalších soukromých zdrojů.

Výstava potrvá od 29. června 2019 do 28. září 2019.

Text: Soňa Šálková, foto© Petr Šálek

Luxusní katalog k výstavě Helmut Newton v dialogu. Móda a fikce

Luxusní katalog k výstavě Helmut Newton v dialogu. Móda a fikce, foto© Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..