Národní galerie ve spolupráci s dánským státním muzeem Ordrupgaard představuje v Kinském paláci rozsáhlý výběr obrazů francouzských malířů z konce 19. a počátku 20. století. Významný dánský podnikatel, filantrop a sběratel umění Wilhelm Hansen (1868-1936) se při svých cestách do Francie nechal okouzlit obrazy francouzských malířů, kteří v té době prosazovali nové způsoby výtvarného vyjádření. Postupně vybudoval významnou soukromou sbírku, kterou později věnoval dánskému státu. Při nákupu uměleckých děl projevil Hansen velký sběratelský cit a předvídavost, takže dnes se jeho kolekce řadí k těm nejvýznamnějším mimo území Francie.
Vzhledem k probíhající rekonstrukci výstavních prostor v Kodani se vedení Muzea Ordrupgaard rozhodlo přechodně zapůjčit některé obrazy ze svých sbírek významným zahraničním galeriím. Po Ottawě, Paříži, Padově a švýcarském Martigny přichází teď vybraná díla také do Prahy. Celkem 60 významných pláten tvoří unikátní výstavní soubor děl slavných francouzských impresionistů, jakými jsou např. Claude Monet, Edgar Degas nebo Auguste Renoir, ale také jejich bezprostředních předchůdců, např. Gustava Courbeta nebo Eugene Delacroixe, i následníků – postimpresionistů Paula Cézanna nebo Paula Gaugina. Obrazy na výstavě mají nedozírnou uměleckou i tržní hodnotu a jejich zapůjčení představuje mimořádný počin a jedinečnou příležitost pro všechny české milovníky umění i zahraniční návštěvníky.
Kurátoři pražské výstavy Petr Šámal a Petra Kolářová vytvořili expozici, která představuje osobnost sběratele a charakterizuje i dobu, ve které jeho sbírka vznikala. Vedle mimořádného uměleckého zážitku nad originály slavných malířů je tím nejzásadnějším přínosem pro návštěvníky začlenění děl do umělecko-historického kontextu. Názorně je tak možné sledovat postupný vývoj ve volbě zobrazovaných témat, změnách způsobu zobrazování krajiny nebo zátiší, odlišné barevnosti nebo i zapojení žen do malířské tvorby. Výstavu tvoří celkem 10 zastávek. Diváka vedou od romanticky laděného portrétu George Sandové od Eugene Delacroixe k realistickým krajinám malířů barbizonské školy, od kterých zbýval jen krůček k impresionismu. Claude Monet a jeho obraz Cesta ze Chally se nachází na takové pomyslné hranici. Pohledy na pařížské ulice nebo na říční scenérie pak reprezentují oblíbené náměty impresionistů Camille Pissara nebo Alfreda Sysleyho. Zahradní koutek v Eragny od Camilla Pissarra s pohledem na členy malířovy rodiny v zahradě s probleskujícím sluncem byl zvolen za hlavní vizuál pražské výstavy. Závěr expozice je věnován postimpresionistům. Dvě krajiny od Paula Gaugina jsou naprosto rozdílné. Pontavenská krajina z roku 1888 z jeho bretaňského období je ještě v klasické barevnosti a Modré stromy v Arles z téhož roku již představují obrat k modernímu umění.
Výstava patří k projektům, které ještě inicioval bývalý generální ředitel NGP Jiří Fajt. Pod jeho vedením Národní galerie navázala spolupráci s významnými zahraničními umělci a galeriemi a realizovala řadu zásadních výstav, ke které zajisté patří i tato. Jaké budou příští vize a projekty Národní galerie, není jasné.
Výstava Francouzský impresionismus v Paláci Kinských potrvá do 13.10.2019.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek