Gerhard Richter oslavil 90. narozeniny

Gerhard Richter oslavil 90. narozeniny

Jeden z nejvýznačnějších a nejlépe honorovaných umělců 20. a 21. století Gerhard Richter (*1932) oslavil 9. února neuvěřitelné devadesáté narozeniny. Malíř, známý jako autor rozostřených portrétů i krajin, fotorealistických i abstraktních maleb a také soch a vitráží, nepřestává ani ve vysokém věku tvořit. S velkoformátovými oleji se sice definitivně rozloučil v roce 2017, což se projevilo na zvýšení cen za jeho obrazy na více než dvojnásobek. V poslední době se umělec věnuje fyzicky méně náročné kresbě.

Gerhard Richter – foto© Petr Šálek

V roce 2017, kdy Gerhard Richter slavil své 85. narozeniny, uspořádala Národní galerie jeho velkou retrospektivu v Paláci Kinských v Praze. Jako první a dosud jediná země bývalého východního bloku jsme měli možnost shlédnout doma soubor téměř 80 prací zapůjčených z 20 veřejných i soukromých institucí. Kurátorovi a tehdejšímu řediteli NGP Jiřímu Fajtovi se tehdy podařilo nejen přivézt do Prahy ikonická díla, ale zajistit i osobní účast autora při zahájení výstavy.

Přestože Richter nerad komunikuje s médii a na slávě si příliš nezakládá, stalo se jeho letošní životní jubileum velkou kulturní událostí především v Německu. Několik výstavních institucí připravilo nové pohledy na jeho 60-letou uměleckou kariéru.

Galerie Albertinum v Drážďanech, kde se Richter narodil, prezentuje přehlídku jeho velmi osobních prací. Výstava, která vznikla v úzké spolupráci s autorem, obsahuje celkem 40 obrazů a objektů pod titulem Gerhard Richter: Portréty. Sklo. Abstrakce. Každá ze tří výstavních místností je přitom věnována jednomu tématu z názvu. Vedle rodinných portrétů a vzpomínkových krajin jsou tak k vidění abstraktní malby, mezi kterými je i Richterova poslední rozměrná olejomalba „Abstraktní obraz“ (Abstraktes Bild) z roku 2017. Skleněné objekty a zrcadla jsou pak ve třetím sále výstavy. Výstava v Drážďanech je do 1. května 2022.

Gerhard Richter – 12 skleněných tabulí v řadě, foto© Petr Šálek

 

Uměleckým publikacím je věnována výstava v Nové národní galerii (Neue Nationalgalerie) v Berlíně Gerhard Richter: Künstlerbücher. Expozice obsahuje četné umělecké knihy, cenné speciální edice a archiválie v kontextu autorova kompletního díla, ve kterých mohou návštěvníci listovat a objevovat. Přehlídku doplňuje velký abstraktní obraz „Atelier“ ze sbírek Nové národní galerie.

Umělecké sbírky Severního Porýni Vestfálska (Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen) v Düsseldorfu vystavují do 24.dubna 2022 kromě kreseb a přemalovaných fotografií i soubor abstraktních pláten Březinka (Birkenau-Zyklus) z roku 2014, který byl také součástí pražské expozice v roce 2017.  Další připomínkou umělcova výročí je expozice ze sbírek Musea Ludwig v Kolíně nad Rýnem, jehož je Gerhard Richter čestným občanem.        Text: Soňa Šálková


Summary
One of the most prominent and best-paid artists of the 20th and 21st centuries Gerhard Richter (*1932) celebrated his 90th birthday on February 9, 2022. The painter, known as the author of blurred portraits and landscapes, photorealistic and abstract paintings, as well as sculptures and glass work, does not cease to create even in this age. He definitely said goodbye to large-format oils in 2017. Recently, the artist has been engaged in physically less demanding drawings.

This year’s life anniversary has become a major cultural event, especially in his native Germany. Several cultural institutions have prepared new perspectives on his 60-year artistic career, e.g. Albertinum in Dresden or the New National Gallery in Berlin.

Gerhard Richter – Betty 2016, foto© Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..