Franz Christian Gundlach…

Franz Christian Gundlach…

…slaví 90. narozeniny v galerii Contemporary Fine Arts v Berlíně od 25. června do 10. září 2016 výstavou „90 let 90 fotek“.


Franz Christian Gundlach, německý fotograf, galerista, sběratel, kurátor a mecenáš umění, začal svou profesionální dráhu v 50.letech minulého století jako divadelní a filmový fotograf pro německé společenské magazíny Stern nebo Quick. Později se specializoval na módní fotografii a jako jeden z prvních fotografoval módní reportáže s filmovými hvězdami. Známé jsou i jeho portréty slavných osobností, jako např. Romy Schneider nebo Jean Luc Godard. Jen pro časopis Brigitte vytvořil více než 160 titulů a 5000 stran módních reportáží. Jeho fotografie jsou obrazovou kronikou společenských událostí a uměleckých směrů 50. až 70. let a svým vysoce profesionálním a uměleckým ztvárněním se staly ikonami německé fotografické tvorby 20.století a součástí renomovaných sbírek.

Romy Schneider, foto F.C. Gundlach

Romy Schneider, foto F.C. Gundlach

F.C. Gundlach je také renomovaný sběratel. Jeho sbírka fotografií patří k nejvýznamnějším v Německu a pod názvem Obraz člověka ve fotografii ji Gundlach dlouhodobě zapůjčil známé fotogalerii Haus der Photographie, kterou v r. 2003 založil v Hamburku a která z této sbírky čerpá pro své výstavní projekty.
Jako kurátor zorganizoval Gundlach více než 100 výstav světových fotografů jako např. Irving Penn, Richard Avedon, Robert Mapplethorpe atd. Založil významnou nadaci, jejímž cílem je podpora umění, vědy a výzkumu v oblasti fotografie. Gundlach působil i jako vysokoškolský pedagog na Hochschule der Künste v Berlíně. Inicioval vznik mnoha profesních sdružení a významně přispěl k upevnění pozice fotografie jako uměleckého směru.

Cocktail dress, Foto F.C. Gundlach

Cocktail dress, foto F.C. Gundlach

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..