Fotografka Dana Kyndrová poprvé vystavuje v Řecku

Fotografka Dana Kyndrová poprvé vystavuje v Řecku

Outdoorová přehlídka celkem 50 černobílých velkoformátových fotografií přední české fotografky Dany Kyndrové (*1955) probíhá v řeckých Athénách. Snímky ze známé fotosérie “Žena mezi vdechnutím a vydechnutím” jsou zásluhou Českého centra Athény (ČCA) aktuálně k vidění v exteriérech prestižní athénské kulturní Nadace Stavros Niarchos, která spolupracuje s renomovaným řeckým festivalem Athens Photo World festival.

Návštěvníci rozsáhlého areálu v centru řeckého hlavního města budou mít možnost seznámit se s tvorbou Dany Kyndrové prostřednictvím výstavy “Žena” ze série “Žena mezi vdechnutím a vydechnutím,” jejíž název je inspirován slavným veršem Františka Hrubína: “A mezi vdechnutím a vydechnutím / Nesmírný krásný život.” Rozsáhlá kolekce fotografií vznikla v období 70. – 90. let. Výstava, která byla zahájena 1. dubna 2023 v rámci Festivalu Wow (Women of the World), vybízí návštěvníky k zamyšlení se nad rolí a postavením ženy ve společnosti, nad ženským údělem a životním cyklem od narození po smrt. Celá série pak vytváří jakýsi životní příběh, do kterého spadá dospívání, mateřství a rodina, zábava, práce, erotika – a v neposlední řadě také víra a stáří. Fotografie postihují základní životní hodnoty, které jedince provázejí a současně ovlivňují během vlastního bytí.

Výstava je výsledkem jedné z úspěšných kurátorských cest, které pravidelně organizují Česká centra. Na jednu z nich ČCA vybralo ředitele Athens Photo Festivalu Thanasise Stavrakise, který se v Praze setkal přímo s Danou Kyndrovou a ve spolupráci s ČCA byla pro realizaci výstavy oslovena nadace Niarchos, se kterou festival trvale spolupracuje.

“Jsem si jistá, že rozumím mnoha aspektům ženského chování lépe než muž, což je svým způsobem výhoda. Existují situace, kdy muž svou přítomností ruší. Nejsem reportér, co musí za každou cenu přijít s novým příběhem,” řekla Dana Kyndrová o svém přístupu k fotografování žen.

Sama autorka navštíví Athény na konci května, aby se zúčastnila festivalu Athens Photo World a poskytla přednášku v Nadaci Stavros Niarchos.

Výstavu, která potrvá v Athénách do konce května 2023, mohli v minulosti zhlédnout také například návštěvníci Českého centra Budapešť nebo Sofie. Její novější uvedení v síti Českých center proběhlo v New Yorku (2019) a Bratislavě (2021).

Výstava  “Žena mezi vdechnutím a vydechnutím” byla v r. 2002 vydána také v knižní publikaci v nakladatelství KANT (celkem 97 fotografií, text Jaroslav Boček).

Zdroj: ČTK a ČC

Summary

An outdoor exhibition of 50 black-and-white large-format photographs by leading Czech photographer Dana Kyndrová (*1955) is taking place in Athens, Greece. The images from the well-known photo series “Woman Between Inhaling and Exhaling” by courtesy of the Czech Center of Athens (ČCA) can currently be seen in the parc of the prestigious Stavros Niarchos Cultural Foundation of Athens, which cooperates with the renowned Greek festival Athens Photo World festival. The exhibition will last until May 31, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..