Dny evropského filmu zahájí novinka s Penélope Cruz

Dny evropského filmu zahájí novinka s Penélope Cruz

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 začne současně v Praze, Brně a Ostravě jubilejní 30. ročník festivalu evropské kinematografie – Dny evropského filmu (DEF). V průběhu šesti dnů představí širokou nabídku hraných i dokumentárních filmů z nejnovější i minulé filmové produkce z téměř 30 zemí. Převážná většina snímků bude uvedena v české premiéře. Festival zahájí italsko-francouzské filmové drama Nesmírnost (L´immensitá), ve kterém září nejen hvězdná Penélope Cruz, ale i představitelé jejích tří filmových dětí, především hlavní hrdinky filmu, která se cítí být chlapcem.

Penélope Cruz ve filmu Nesmírnost, foto archiv

Tento film zahájí jedno ze stěžejních témat festivalu – problematiku dospívání. Do této kategorie spadají i snímky s nominacemi na loňské Oscarové sošky– Mlčenlivá dívka (The Quiet Girl)v režii Colma Bairéada, Blízko (Close) belgického režiséra Lukase Dhonta nebo drama otce a dcery Aftersun skotské režisérky Charlotte Wells. Program festivalu je rozdělen do 8 sekcí. Samostatná festivalová sekce bude věnovaná významnému německému režisérovi Fatihu Akinovi. Festival uvede i jeho výbušnou novinku Zlato Rýna (Rheingold). Sekce Naděje se zaměří na témata ekologie a udržitelnosti, zejména na ochranu zvířat.  U příležitosti Dne Země budou v Hvězdárně v Brně a v ostravském Planetáriu speciální projekce ve formátu „full dome“.

Barbora Golatová, ředitelka DEF a Šimon Šafránek, dramaturg DEF při zahájení festivalu. Foto© PetrSalek.com

Od 20. do 25. dubna bude festival probíhat v Praze v kinech Lucerna, Světozor a Přítomnost, v Brně v kinech Scala a Art a v Ostravě Etáž a Minikino. V rámci festivalových ozvěn ve dnech 26. – 30. dubna festival zavítá do desítky kin v dalších městech ČR.

Doprovodný program nabídne debaty s tvůrci, výstavy i dílny. Besedy se zaměří na aktuální společenské změny, otázky dezinformace, hybridních hrozeb nebo problematiku LGBT. Odborné poroty v rámci festivalu udělí hlavní cenu v soutěži debutů a vyberou nejlepší hudební film ročníku. Diváci pak rozhodnou o ceně LUX.

Kompletní program a vstupenky na Dny evropského filmu najdete na eurofilmfest.cz.


Summary

On Thursday, April 20, 2023, the jubilee 30th annual festival of European cinematography – Days of European Film (DEF) will start simultaneously in Prague, Brno and Ostrava. It will present a wide range of feature and documentary films from the latest and past productions from nearly 30 countries. The vast majority of films will be presented in Czech premiere. The festival will be opened by the Italian-French drama Immensity (L´immensitá), with famous Penélope Cruz and several outstanding child actors, focusing one of the core themes of the festival – the issue of coming of age.

Complete program and ticket sale of the Days of European Film at: eurofilmfest.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..