Fotografie Gerti Deutsch v Rakouském kulturním fóru

Výstava černobílých fotografií vynikající reportážní fotografky s rakousko-českými kořeny Gerti Deutsch z let 1935 – 1965 je k vidění v galerii Rakouského kulturního fóra na Jungmannově náměstí. Výstava dokumentuje profesní dráhu talentované a vnímavé fotožurnalistky, která přes složité životní okolnosti dovedla prorazit v oboru, který byl v té době mužskou doménou. Kvůli svému židovskému původu Gerti Deutsch v roce 1938 opustila rodnou Vídeň a odešla do londýnského exilu, kde se uchytila jako fotografka pro tehdy velmi významný obrázkový časopis Picture Post.
Výstava ve své první části obsahuje volné fotografie z rané tvorby autorky – vídeňské motivy a klasické aranžované portréty z 30.let. Zajímavý je výběr maloformátových zvětšenin vybraných z portfolia, na základě kterého byla Deutsch přijata do redakce Picture Post. Právě druhá část se věnuje snímkům vytvořeným pro tento časopis. Originální fotografie jsou konfrontovány s hotovými reportážemi v tištěných vydáních. Snímky s vysokou historickou i estetickou hodnotou nezapřou ženské vidění a svědčí o emocionální vazbě autorky k lidem na fotografiích i o její schopnosti zachytit ten správný okamžik. Ať jsou to židovské děti, které nalezly útočiště před nacisty v Anglii, anglické děti malující své zážitky z války nebo rakouští vojáci vracející se z fronty – tyhle fotografie nepotřebují dlouhý výklad a mluví samy za sebe.
Výstava pomáhá objevit širšímu diváckému okruhu u nás dosud málo známou tvůrkyni, která si naši pozornost jistě zaslouží. Praha je po Londýně, Salcburku a Traunsteinu čtvrtým městem, kam se výstava dostala. Jejího zahájení se zúčastnily i obě dcery Gerti Deutsch –Nicolette Roeske a Amanda Hopkinson, která je m.j. u nás známá svou účastí v porotě soutěže Czech Press Photo.Práce Gerti Deutsch jsou do 3.3.2013 současně vystaveny i v Židovském muzeu ve Vídni v rámci výstavy Vienna´s Shooting Girls.
Výstavu Gerti Deutsch – Fotografie 1935-1965 je možno navštívit do 30.dubna 2013, pondělí-pátek 10-17 hod., kromě rakouských a českých svátků. Vstup je zdarma.

Text: Soňa Šálková

Publikováno: 18.1.2013

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..