Fotografický festival Recontres d´Arles (Arleská setkání) letos poprvé vystaví fotografie Alice Springs. Legendární letní fotografická přehlídka se každoročně koná od července do září v jihofrancouzském městě Arles. Nekomerční Galerie Huit Arles zde od roku 2007 každoročně hostí fotografy různých zaměření a dosud uspořádala okolo 80 výstav. Letos představí tvorbu manželky slavného fotografa Helmuta Newton June Newton, která vystupovala pod pseudonymem Alice Springs. Ve spolupráci s berlínskou Nadací Helmuta Newtona, která je správcem pozůstalosti Alice Springs, tak výstava nazvaná Front Row představí téměř 50 významných osobností mezinárodní umělecké a módní scény, jak je zachytila Alice Springs na svých fotografiích. Mezi portrétovanými bude možné nalézt slavná jména jako například Claude Chabrol, Christopher Lambert, Jacques-Henri Lartigue, Sebastião Salgado, Anna Mahler, Christopher Isherwood, Bruce Chatwin, Jean-Paul Gaultier, Vivienne Westwood, Robert Mapplethorpe, Yves Saint Laurent, Wim Wenders, William Burroughs nebo Karl Lagerfeld.
Kariéra June Newton jako Alice Springs začala v roce 1970 v Paříži, když Helmut Newton onemocněl chřipkou. Spontánně se rozhodla zachránit situaci a zaskočit za něj. Požádala o rychlý návod na ovládání fotoaparátu a expozimetru a pak vytvořila reklamní snímek pro francouzskou značku cigaret Gitanes. Výsledný portrét kouřící modelky se stal začátkem nové profesní kariéry vystudované divadelní herečky, která kvůli jazykové bariéře nemohla najít ve Francii práci.
Několikrát vystavovala po boku Helmuta Newtona, zejména v rámci jejich společného fotografického projektu My a oni. Stejně jako její manžel se June věnovala třem žánrům – portrétům, aktům a módní nebo reklamní fotografii. Její portréty zaujmou svou emocionální intenzitou a nestrojenou autenticitou vycházející ze schopnosti fotografky souznít s modelem.
Vedle portrétů významných herců, režisérů a spisovatelů fotografovala také anonymní punkáče v Los Angeles – což odráží její široký zájem o lidi všech sociálních vrstev. Téměř vždy se koncentrovala jen na obličej, často úzce zarámovaný a obvykle bez rekvizit. Snímky, pořízené rychle a spontánně pomocí jednoduchého fotografického vybavení, se staly vizuálními komentáři, které každému jednotlivci propůjčují osobitý charakter a vyhýbají se klišé. Její hluboké pochopení herectví jí možná pomohlo vidět nejen povrch lidské tváře, ale i pod něj.
Od roku 1977 černobílé portréty od Alice Springs pravidelně uveřejňoval francouzský časopis Egoïste. Získávala také redakční zakázky od časopisů Elle, Stern, Vanity Fair a Marie Claire. Její poslední komerční focení byla série barevných fotografií pro kampaň na holicí strojek Gillette v roce 2004, pořízená jen několik dní po náhlé smrti jejího manžela v Los Angeles. Původně byla tato zakázka určena pro Helmuta Newtona a Alice Springs se jí ujala místo něj. Série Gillette přitom stála na konci její fotografické kariéry, která začala podobnou nečekanou záměnou v Paříži před více než třemi desetiletími.
Výstavu doplňuje malý výběr z portrétů, které si Alice Springs a Helmut Newton pořizovali vzájemně. Kruh se tak po několikáté uzavírá, protože život a dílo June a Helmuta Newtona byly hluboce propojeny.
Výstavu v Galerie Huit Arles je možné navštívit od 7.července do 13.srpna 2025
Zdroj: Helmut Newton Foundation Berlín, www.helmutnewton.com
Summary
For the first time, photographs by Alice Springs will be presented in summer 2025 during the Rencontres d’Arles, the legendary photo festival in the south of France. Close friend of Alice Springs – Julia de Bierre founded the non-commercial institution Galerie Huit Arles there in 2007 and has since hosted a wide range of photographers each year during the Rencontres, with around 80 exhibitions to date. In cooperation with the Helmut Newton Foundation, which also manages the Alice Springs estate, the exhibition Front Row will feature nearly 50 portraits of leading figures from the international art and fashion scenes. June Newton began working under the pseudonym Alice Springs in 1970. A small selection of portraits that Alice Springs and Helmut Newton took of each other rounds out the exhibition