Fotograf Joel Steinfeld a jeho American Prospects  v Albertině

Fotograf Joel Steinfeld a jeho American Prospects  v Albertině

Americký fotograf Joel Steinfeld,  American Prospects 

Vídeňská galerie Albertina prezentuje výběr z jedinečného souboru velkoformátových barevných fotografií, které v období 1978 až 1986 vytvořil americký fotograf Joel Steinfeld (* 1944).

Jeho fotografická série nazvaná American Prospects je dokumentem doby, kdy v čele USA stáli prezidenti Jimmy Carter a Ronald Reagan. Steinfeld, který v 70. letech objevil barvu pro uměleckou fotografii a stal se významným představitelem tzv. New Color Photography, léta cestoval po Spojených státech, aby vytvořil tuto ojedinělou obrazovou kroniku.

Americký fotograf Joel Steinfeld,  American Prospects 

 

Finanční podpora dvou stipendií od Guggenheimovy nadace fotografovi umožnila řádnou přípravu projektu z hlediska ročních období a rozmanitosti pohledů na americkou společnost druhé poloviny 20. století. Série zachycuje přírodu i lidi v každodenních a mimořádných, někdy až bizarních, situacích. Dokumentuje sílu přírody i vliv člověka na ní. I když si autor od témat zdánlivě zachovává odstup, jeho fotografie zobrazují různé sociální vrstvy a jejich protiklady. 

Americký fotograf Joel Steinfeld,  American Prospects 

Volbě motivů i jejich přenesení na velký fotografický formát 8 x 10“ věnoval autor mimořádnou pozornost. Práce s deskovým fotoaparátem je časově náročná a tak mohl vytvořit nanejvýš dva snímky denně. Výsledné kompozičně i technicky dokonalé fotografie místy připomínají monumentální malby po vzoru holandských mistrů. Dokumentární hodnota v kombinaci s výjimečnou estetickou a technickou úrovní vystavených fotografií zaručují nevšední zážitek.

Americký fotograf Joel Steinfeld,  American Prospects 

 

Soubor fotografií ze série American Prospects obdrželo muzeum ALBERTINA darem. Stejnojmenná aktuální výstava, kterou je možné zhlédnout až do 21. dubna 2024, poprvé prezentuje část získaného souboru veřejnosti. 

Text: Soňa Šálková, foto© Petr Šálek

Summary
Albertina Museum of Vienna presents a selection from a unique collection of large-format color photographs created by the American photographer Joel Steinfeld (* 1944) between 1978 and 1986. Joel Steinfeld, an important protagonist of the New Color Photography, spent years travelling around the United States to create this unique pictorial chronicle of the time. The series captures nature and people in everyday and extraordinary situations. The compositionally and technically perfect photographs sometimes resemble monumental paintings in style of Dutch masters. The exhibition Joel Steinfeld: American Prospects is on view until 21 April 2024 at the ALBERTINA Museum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..