Dvě expozice v Mánesu obohacují předvánoční nabídku umění

Galerie ART Concept, která sídlí v malé výstavní síni Mánes a aukční síň Art Capital ve velké výstavní síni Mánes momentálně nabízí dvě samostatné výstavy výtvarného umění.

Galerie Art Concept představuje nejnovější tvorbu malíře, grafika, ilustrátora a pedagoga Pavla Roučky (*1941). Vystavený soubor abstraktních pláten a koláží vyniká dynamickým rukopisem a expresivní barevností. Neméně úderný je autorův citát vysvětlující název výstavy „Adam´s Laments“:

„Pozdní je nářek Adama vypuzeného z ráje, pozdní bude nářek nás všech, až naše reptání proti všemu a všem dojde sluchu nějaké ničivé síly.“

Podle kurátora výstavy Jana Beneše jsou to slova poučeného optimisty. Navzdory chmurnému vyznění citátu vystavené obrazy a koláže proto nepůsobí depresivně ani hrozivě. Jak figurativní kompozice s barevnými akcenty tak černobílé koláže působí hravě a spontánně a „ponechávají prostor pro fantazii a zvědavost“. Přijďte se přesvědčit, jaké dojmy si z výstavy odnesete vy!

Výstava obrazů Pavla Roučky Adam´s Laments je k vidění v malé výstavní síni Mánes do
2. února 2024.

Více na https://www.g-a-c.cz/

 

 

První sálová aukce umění Art Capital proběhne 3.12.2023 od 14 hodin ve velké výstavní síni Mánes. Širokou nabídku uměleckých děl je možné zhlédnout na předaukční výstavě, která probíhá od 14.11. do 2.12 2024. Práce více než 50 autorů od klasiků konce 19.století, představitelů klasické moderny a umělce druhé poloviny 20. století po střední i mladou současnou uměleckou generaci. Ze seznamu známých jmen je možné namátkou jmenovat Luďka Marolda, Václava Brožíka nebo Vojtěcha Preissiga, přes Františka Kupku, Emila Fillu, Václava Špálu nebo Františka Kavána po Karla Malicha, Bělu Kolářovou, Adolfa Borna až k současným renomovaným umělcům jako například Jaroslav Róna, Jan Pištěk i těm  nejmladším jako Pasta Oner nebo Jan Kaláb. Vedle obrazů a kreseb jsou v aukční nabídce také fotografie nebo trojrozměrné objekty – reliéfy od Olbrama Zoubka a Lubomíra Šilara a sklo od Zdeňka Lhotského. Vyvolávací ceny jednotlivých artefaktů začínají u jednotek tisíc a postupně narůstají do desítek a stovek tisíc korun. Nejvyšší vyvolávací cenu ve výši 2,2 mil. Kč. má olej na plátně od Kamila Lhotáka s dívčím portrétem Andulky Schaeffrové z roku 1948. Vstup na předaukční přehlídku je zdarma. Všechna díla jsou uvedena v aukčním katalogu, který je současně i vstupenkou na aukci 3. prosince 2023.

Více informací na: www.artcapital.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..