Fotograf české avantgardy 20.století Jaromír Funke v Olomouci

Fotograf české avantgardy 20.století Jaromír Funke v Olomouci

Fotograf Jaromír Funke (1896 – 1945) patří spolu s Josefem Sudkem a Františkem Drtikolem k nejuznávanějším osobnostem české fotografie v zahraničí. Jeho fotografie jsou zastoupeny v renomovaných světových sbírkách a na mezinárodních aukcích dosahují astronomické částky.

Výstava Fotograf české avantgardy 20.století Jaromír Funke, Olomouc, 2018, foto: Petr Šálek

Muzeum umění v Olomouci uvádí reprezentativní výběr z prací Jaromíra Funkeho jako doplnění svého výstavního projektu Rozlomená doba 1908-1928/Avantgardy ve střední Evropě. Čtvercový výstavní prostor obsahuje několik desítek černobílých fotografií z významných fotografických cyklů autora. Jsou zde zastoupeny jak originální fotografie, tak pozdější zvětšeniny z originálních negativů. Komponovaná zátiší nebo fotografie architektury zaujmou grafickou jednoduchostí a promyšleností kompozice. Osobité úhly pohledu a diagonální uspořádání navazují na konstruktivistické tendence v architektuře. U zátiší je charakteristická volba neobvyklých předmětů, jejich promyšlené rozmístění a nasvětlení vytvářející abstraktní hru stínů, reflexí a průsvitů. Abstraktní náměty nachází Funke i v exteriéru, kdy pomocí odrazů vytváří surrealistické obrazy čistě fotografickým postupem.

Olomoucká výstava jasně dokumentuje, jak významnou uměleckou osobnost Jaromír Funke představuje v našem i světovém kontextu. Jako jeden z prvních se oprostil od popisného dokumentárního stylu ve fotografii a již počátkem 20.let minulého století reflektoval nové umělecké směry kubismus, novou věcnost a abstrakci ve fotografii jako samostatné umělecké disciplíně. Navíc byl činný i jako teoretik fotografie a pedagog. Přehlídku fotografií doplňuje dobový originál Portrétu Jaromíra Funkeho od jeho blízkého přítele Josefa Sudka z roku 1923.

Výstava Avantgardní fotograf Jaromír Funke v Muzeu umění v Olomouci potrvá do 10.února 2019. Spolu s již zmiňovanou výstavou Rozlomená doba představují významný výstavní počin, který opravdu stojí za zhlédnutí.

Text: Soňa Šálková, foto a repro: Petr Šálek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..