Film První zrádce vypráví skutečný příběh procesu s mafiánskou organizací  

Film První zrádce vypráví skutečný příběh procesu s mafiánskou organizací  

Pierfrancesco Favino, foto: Aerofilm

Film režiséra Marca Bellocchia První zrádce, který přichází do našich kin koncem listopadu 2019, je výpravný thriller, popisující skutečné události okolo odhalení a odsouzení vysokých představitelů sicilské Cosa Nostry v 80. letech minulého století. Hlavní postavou filmu je charismatický Tommaso Buscetta, který jako první z užšího okruhu zasvěcených členů organizace porušil zákon omerty a spolupracoval s italskými vyšetřovateli. Na základě jeho výpovědi pak došlo k zatčení a procesu s téměř pěti stovkami příslušníků mafie. Později pak navíc odhalil spojení mezi mafií a italskými politiky.

Film sleduje Buscettův životní příběh a naznačuje pohnutky, které ho k rozhodnutí vypovídat vedly. Jeho postava je sporná a dodnes nelze jednoznačně definovat důvody, které ho k nezvyklému a riskantnímu kroku vedly. Proč člověk, který se od raného mládí sám aktivně podílel na mafiánských praktikách a velmi dobře z nich profitoval, dospěl k názoru, že organizace překročila meze, které je schopen tolerovat. Odpověď, kterou film nabízí, není jednoznačná. Na základě podrobného zkoumání archivních materiálů však téměř dokumentárním způsobem nastiňuje fakta s reálným základem. Jisté například je, že v boji dvou znepřátelených táborů Cosa Nostry byli zavražděni i dva Buscettovi synové.

Fascinující jsou scény z procesu natočené v autentické podzemní soudní síni přímo v palermské věznici.  Vedle hlavního hrdiny vystupují ve filmu další reálné postavy. Například soudce Giovanni Falcone, kterému se podařilo navázat lidský kontakt s Buscettou a získat pádné důkazy k zatčení mafiánů, který se však následně stal obětí bombového atentátu. Nebo nemilosrdný Toto Riina, který neváhal nechat pozabíjet celé rodiny mafiánů, kteří se mu znelíbili. Film ukazuje tajné schůzky, přestřelky nebo policejní výslechy odehrávající se na třech kontinentech, kde Buscetta žil. Výkon Pierfrancesca Favina v roli Buscetty je přesvědčivý a charizmatický. Herec má dokonce i značnou podobnost se skutečným Buscettou, kterého diváci krátce zahlédnou v závěru filmu.

Snímek, který byl zařazen do letošní soutěžní sekce filmového festivalu v Cannes, je velkou filmovou podívanou s akčními scénami i psychologickými momenty. Dalším oceněním bude pravděpodobně italská nominace filmu do oscarové soutěže a zařazení snímku mezi uchazeče o cenu za nejlepší evropský film roku 2019.

Původní název: Il Traditore, Česká premiéra filmu 21.listopadu 2019, Distribuce: Aerofilms

Text: Soňa Šálková, foto: Aerofilm

 

 

Film První zrádce, foto: Aerofilm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..