Febiofest 2018 – Britská hvězda Mark Gatiss přijede na zahájení festivalu

Herec a komik Mark Gatiss, představitel bratra Sherlocka Holmese Mycrofta ze seriálu Sherlock, přijede do Prahy na první dny festivalu. V pátek 16. března představí na Febiofestu svůj osmidílný seriál Queers.

Britská hvězda BBC Mark Gatiss, který se objevil také například jako Tycho Nestoris v seriálu Hra o trůny, Prince Regent v seriálu Taboo, najdete ho i v seriálu Hercule Poirot, ve filmu Woodyho Allena Match Point či v remaku kultovního seriálu Randall a Hopkirk, je ale také velmi úspěšný scénárista, režisér a producent. Podstatnou část jeho scénáristické kariéry zabírá právě seriál Sherlock, který také koprodukuje, a jeho další životní i scénáristickou vášní je seriál Doktor Who.

České filmy na festivalu

Na Febiofestu ani letos nechybí české či česko-slovenské filmy. Diváci se mohou těšit například na snímek Tlumočník s Jiřím Menzelem a Peterem Simonischkem v režii Martina Šulíka či dokument o přírodě Planeta Česko Mariána Poláka. S velkým očekáváním bude uveden i dokumentární snímek o amerických filmařích Martinu a Ose Johnsonových režiséra Jana Svatoše s názvem Archa světel a stínů. Ve světové premiéře se představí dva  filmy mladých režsisérek: Do větru Sofie Šustkové s Vladimírem Polívkou, Jenovéfou Bokovou a Matyášem Řezníčkem v hlavních rolích a debut režisérky Adély Babanové názvem Neptun. Světovou premiéru na festivalu bude mít také dokumentární snímek režiséra Jana Strejcovského Komplex Epopeje o Muchově souboru pláten Slovanská epopej na tour po Japonsku.

Festivalový stan na Václaváku

U příležitosti oslav 25 let existence rozšíří Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest filmový doprovodný program mimo tradiční kina také do veřejného prostoru. Již od 9. března tak bude zpřístupněn přímo na Václavském náměstí Festivalový stan, který nabídne návštěvníkům projekce ke 100. výročí založení Československa.
Ve stanu budou probíhat denně od 10 do 20 hodin projekce. Hlavním programovým tématem stanu bude letošní 100. výročí založení Československého státu. Ve spolupráci s Českou televizí, FAMU, NFA a dalšími se představí program, který reflektuje dějiny našeho státu jak v hrané, tak i v dokumentární tvorbě.

Zdroj: Febiofest

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..