Drážďanské umělecké sbírky od 11. února 2022 opět otevřeny pro veřejnost. 

Rafael, Sixtinská madona, foto© PetrSalek.com

Expozice Státních uměleckých sbírek v Drážďanech byly v rámci pandemických omezení vloni uzavřeny. Od 15. ledna 2022 se výstavní prostory pomalu vrací k normálnímu návštěvnickému provozu a podle posledních informací se většina budov patřících do souboru unikátní galerijní instituce zpřístupni od 11. února 2022.

Drážďanské umělecké sbírky mají dlouhou tradici, obsahují díla nevyčíslitelné umělecké a historické hodnoty a právem patří k nejvýznamnějším světovým sbírkám. Jsou výjimečné také tím, že vznikaly organicky a v historickém kontextu, což názorně dokumentuje i expozice Obrazárna starých mistrů a sbírka soch od antiky do roku 1800, nově otevřena teprve v roce 2020. Propojení malířské a sochařské části v jeden úchvatný celek je nejen oživením pro diváka, ale umožňuje vytvářet paralely a hledat propojení mezi jednotlivými epochami a uměleckými směry.

Projděte se virtuální prohlídkou zde

Od roku 2013 probíhaly v muzejní budově, která je součástí areálu drážďanského Zwingeru, rozsáhlé stavební a restaurátorské práce. Rekonstrukce se realizovala po částech, takže slavné sbírky nikdy nebyly zcela uzavřeny. Po sedmi letech se neorenesanční budova od slavného architekta a také tvůrce sousední opery Gottfrieda Sempera znovu otevřela ve zcela novém uspořádání a s moderním technickým vybavením. Stavba nazývaná po svém architektovi Semperbau byla dostavěna v roce 1855 a ve své době byla největší a nejbohatěji vyzdobenou muzejní budovou, která mohla důstojně prezentovat cenné umělecké předměty z majetku saských kurfiřtů.

Budova, která vyhořela na konci za 2. světové války, byla společně s celým areálem Zwingeru obnovena až v 50. a 60. letech minulého století. Protože její vybavení již neodpovídalo současným požadavkům na bezpečnou a vhodnou prezentaci sbírek, přistoupila spolková země Sasko k její generální rekonstrukci, na kterou věnovala 50 mil. eur. Modernizace budovy po více než 150 letech od jejího vzniku vytvořila optimální podmínky pro vzácné exponáty a také dostatečný komfort a zázemí pro návštěvníky. Vedení galerie využilo tuto příležitost a podrobilo sbírku pečlivému přezkoumání. Přibyly některé artefakty, které se do expozice vrátily z depozitářů. 45 obrazů bylo restaurováno celkově, 162 pouze částečně, odbornou péčí prošlo více než 300  historických rámů, od některých byly vyhotoveny věrné kopie.

Nové uspořádání nabízí úchvatnou přehlídku obrazů v členění podle malířských škol. Samozřejmě nechybí Raffaelova Sixtinská madona, Gorgionova Spící Venuše, Rembrandtův Ganymed nebo Canalettovy slavné drážďanské Veduty, které dlouhodobě patří k největším magnetům sbírky. Novinkou je rozdílná barevnost stěn, která signalizuje provenienci díla. Plátna italských mistrů jsou podložena červenou látkou, holandských zelenou, francouzských modrou a španělských hnědou, každá místnost tím získává osobitý charakter. Významná drážďanská sbírka antických památek se nově přemístila z Albertina do velkorysé Antické haly v přízemí budovy. Postavy atletů a bohyň, busty a reliéfy zde mají dostatek prostoru a měkkého denního světla. K nejstarším exponátům patří egyptské mumie a náhrobní reliéfy. Nová expozice celkem obsahuje 1120 artefaktů, z toho 700 obrazů a 420 soch. Ředitel Obrazárny starých mistrů a sbírky soch Stephan Koja o nové expozici řekl, že představuje procházku téměř pěti tisící lety evropské historie umění a kultury.

Stálá expozice v Semperbau je pro veřejnost opět přístupná od 11. února 2022. Pro jistotu se doporučuje podívat se na aktuální otevírací dobu na https://www.skd.museum/special-pages/corona/

Text: Soňa Šálková, Foto: Petr Šálek


Summary

The State Art Collections in Dresden were closed last year due to pandemics. From January 15, 2022, the exhibition premises are slowly returning to normal visitor traffic, and according to the latest information, most of the buildings belonging to the world-renowned complex of the unique gallery institution will be open to public starting on February 11, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..