Vídeňský Belvedere prodá na Valentina Klimtův polibek

Vídeňský Belvedere prodá na Valentina Klimtův polibek

Polibek (Der Kuss) od Gustava Klimta, foto© Belvedere Vienna

Na světovém trhu s uměním se stále častěji objevují artefakty v digitální podobě, jejichž jedinečnost je zaručena prostřednictvím NFT tzn. nezastupitelných tokenů (non-fungible token). Tato digitální aktiva nejsou replikovatelná a jejich vlastnictví je zaznamenáno v tzv. blockchainu, což zaručuje jejich pravost. Nejen renomované aukční síně, jako Sotheby´s nebo Christie´s, ale i tradiční výstavní instituce se postupně neváhají do obchodu s digitálním uměním zapojit.

 

Známá vídeňská galerie Belvedere například momentálně nabízí k prodeji svůj největší návštěvnický magnet – světoznámý obraz Polibek (Der Kuss) od Gustava Klimta. Nenabízí ovšem obraz vcelku, ale jeho unikátní digitální výřezy ve formě NFT.  Galerie v zámku Belveder, která kromě polibku vlastní největší sbírku děl tohoto slavného secesního malíře, nechala vyrobit digitální kopii jeho nejznámějšího obrazu z roku 1909 ve velmi vysokém rozlišení. Kopii plátna, které v originálu měří 180 x 180 cm, pak rozdělila na 100 x 100 drobných dílků. Vzniklých 10 000 NFT je nyní na prodej za přepokládanou cenu okolo 1850 euro za kus. Každý kupující má garanci, že NFT budou v oběhu pouze jednou a nebude možné je zfalšovat ani okopírovat.

Photo Ouriel Morgensztern Belvedere Vienna

Předregistrace na webu www.thekiss.art začala již 26. ledna 2022. Zájemci pak 9. února 2022 obdrží oprávnění k nákupu těchto digitálních výstřižků. Všech 10 tisíc fragmentů bude rozděleno mezi zájemce na principu náhody, to znamená, že nebude možné získat nějaký předem vybraný úsek. Zakoupené certifikáty pak budou obsahovat přesnou informaci, o jakou část obrazu se jedná. Výdej tokenů, tzv. drop, poběží nejpozději do dne svatého Valentýna 14. února 2022. Zájemci budou k získanému fragmentu následně moci připojit svůj vzkaz nebo věnování, pokud ho použijí jako dárek ke svátku zamilovaných.

Podle informací z tisku očekávají zástupci Belvederu velký zájem o tuto ojedinělou akci, kterou propagují pod názvem „Digitální vyznání lásky“. Pokud lze usuzovat podle dosavadních úspěšných prodejů digitálních artefaktů, tak se jejich očekávaní naplní.

Zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně v Praze     Foto: Belvedere, Vienna


Summary

The Gallery Belvedere of Vienna has launched a NFT´s drop of a masterpiece The Kiss by Gustav Klimt promoted as a „Digital Declaration of Love“. Total number of 10 Tsd. digital excerpts of the famous art nouveau painting will be offered for sale to a price of approx 1850 € each. The registration on www.thekiss.art  has already started on January 26, 2022 and will be continued until February 14, 2022. A message or a dedication can be attached to the obtained fragment if used as a gift for the Valentine´s Day.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..