Vídeňská Albertina má od letošního jara sesterskou instituci – galerii Albertina Modern, výhradně zasvěcenou modernímu a současnému umění. V nedávno zrenovované historické budově uměleckého spolku Künstlerhaus na náměstí Karlsplatz je uložena obsáhlá sbírka moderního umění s celkem 60.000 artefakty od 5.000 rakouských i světových umělců. Aktuálně jsou zde k vidění dva zajímavé výstavní projekty: Schiele a jeho následovníci (Schiele und die Folgen) a 80.léta (The 80s).
Sférická prohlídka instalace 80.léta v galerii Albertina Modern. Foto: PetrSalek.com
Východiskem první výstavy jsou autoportréty slavného rakouského malíře s českými kořeny Egona Schieleho (1890-1918). Celkem 21 kreseb a obrazů v úvodu expozice prezentuje Schieleho jako novátora v zobrazování vlastní tváře a těla navzdory všem dosavadním konvencím. Malíř se inscenuje do nejrůznějších poloh a rolí. Zobrazuje se v pokroucených a nepřirozených pózách, často nahý. Jeho tvář působí někdy sebevědomě až arogantně, jindy zas vyzařuje smutek nebo zoufalství na hranici šílenství. Jsou to drásavé výkřiky rozervané duše, naprosto vzdálené líbivému umění secese. O existenciální ztvárnění autoportrétu v duchu Egona Schieleho se pokouší i 12 současných umělců, jejichž práce jsou ve zbylé části expozice. Výstava prezentuje okolo 100 fotografií, kreseb a obrazů tvůrců, mezi kterými figurují i slavná jména jako Georg Baselitz, Maria Lassnig nebo Cindy Sherman.
Výstavu Schiele a jeho následovníci je možné shlédnout do 23. ledna 2022.
Nově zpřístupněné prostory v suterénu budovy jsou velkou oslavou umění 80. let minulého století. Toto desetiletí je považováno za nejdůležitější období v současném umění, protože po vizuálně úsporném minimalismu a konceptuální tvorbě přineslo bohatství výtvarného vyjádření, ve kterém je všechno možné. Tzv. postmoderna se nebála kýče ani parodie konzumního způsobu života, hýřila výrazovými prostředky, barvami i neotřelými nápady. Opulentní plátna a realistické plastiky vyzařují radost ze života, humor a smysl pro nadsázku, ale nepřestávají být hodnotícím obrazem společnosti. Umělci jako Jeff Koons, Jean-Michel Basquiat nebo Keith Haring charakterizují hravé a nepřizpůsobivé umění. Do popředí se dostávají témata feminismu, politické korektnosti a neomezené umělecké svobody. Výstava 80.léta prezentuje reakce umělců na divoké období, kdy celá západní společnost měla pocit, že neexistují hranice prosperity a pokroku.
Výstava The 80s ve vídeňské Albertině Modern potrvá do 13. února 2022.
Bližší informace o vstupenkách a aktuálních opatřeních na www.albertina.at
Text: Soňa Šálková
Summary
Since this spring, the famous Vienna Albertina Gallery has had a sister institution, the Albertina Modern, exclusively dedicated to modern and contemporary art. Currently, there are two interesting exhibition projects on display: Schiele and his Legacy (Schiele und die Folgen) and The 80s.
The starting point of the first exhibition are self-portraits of the famous Austrian painter Egon Schiele (1890-1918). 21 drawings and paintings at the beginning of the exhibition represent Schiele as an innovator in depicting his own face and body as a merciless self-reflection and role-playing at the same time. Subsequent works by 12 contemporary artists follow Schiele’s concept, by creating their very specific self-portraits.
The exhibition in the newly opened premises in the basement of the building is a great celebration of the art of the 1980s. This most important decade for art of our time has brought a great variety of artistic expression where everything was possible: kitsch or parody of the consumer society. The artefacts are full of expressive means, colors and fresh ideas. Opulent canvases and realistic sculptures radiate joy of life, humor and irony – created by the New Wild Ones.