Damien Hirst – Život, smrt a láska

V pražské Galerii Rudolfinum je od 21. května k vidění výběr 11 děl kontroverzního britského umělce Damiena Hirsta, který se zabývá souběžně plastikou, instalacemi a malbou, s názvem Život, smrt a láska. Výstava potrvá do 30. srpna a všechna díla jsou zapůjčena z norského Muzea moderního umění v Oslu.
 

Hirst nejprve upoutal pozornost jako začínající autor na britské umělecké scéně a v roce 1993 se dostavil první mezinárodní úspěch na benátském bienále. Na mapě globálního uměleckého světa získal pevné místo poté, co se v roce 1995 stal laureátem Turnerovy ceny (za dílo s názvem “Matka a dítě, odděleni”/Mother and Child, Divided), stal se protagonistou fenoménu devadesátých let dvacátého století, označovaného jako Mladí britští umělci (Young British Artists) a tuto pozici si uchoval dodnes. Jedno z jeho nejznámějších děl o kterých jste mohli slyšet je například rozpůlená kráva naložená ve formaldehydu, toto dílo bohužel není v Praze vystaveno z technických důvodů.

Několik důležitých dat z Hirstova života:

1965- narodil se v Bristolu
1986/89- Studoval na BA výtvarného umění, Goldsmiths College, Londýn
1990 – Skupinová výstava moderní medicíny, budova One, Londýn Skupinová výstava Gambler, budova One, Londýn.
1991 – První samostatná výstava – In a Out of Love, Woodstock Street Gallery v Londýně.
1992- První instalace Farmaceutická samostatná výstava, Cohen Gallery, New Yrok. skupinová výstava mladých britských umělců, Galerie Saatchi v Londýně, The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living, vystavuje zde žraloka v nádrži formaldehydu.
1993- vystavil dílo Matka a dítě, rozdělené a rozdělenou krávu a tele, na Benátském bienále. 1995- Vyhrává Turnerovu cenu , vystavuje v jižní Korei
1996- První krátký film Hanging Around představený v Londýně
1998- vydává autobiografii – Want To Spend the Rest of My Life Everywhere, with Everyone, One to One, Always, Forever, Now .

 
Text a foto: Dara Kocúrová, Gabriela Kratochvílová, Johana Hošková, Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..