David Černý – Entropa v Praze

Entropa je v Praze, včetně tureckých záchodů
Satiristická plastika Davida Černého, reprezentující české předsednictví, se z evropského parlamentu přesunula do pražského DOXu. Dílo, které na sebe upozornilo více, než samotné činy českých politiků a naštvalo velmi početnou skupinu lidí od českého prezidenta Václava Klause až po defacto celé Bulharsko, je ke zhlédnutí kompletní včetně problematického Bulharska. Jeho předčasné přesunutí, které má vyjadřovat nesouhlas s padnutím Topolánkovy vlády, vyvolává sporné reakce, které ovšem dílo provázejí už od jeho vzniku. Kromě problému s mystifikací, kdy Černý vydával Entropu za dílo sedmadvaceti evropských autorů a postavil tak tehdejšího místopředsedu pro evropské záležitosti Alexandra Vondru (i samotného Topolánka) do dosti prekérní situace, zde byly až přehnaně záporné reakce ze strany několika zemí, nicméně nakonec to skončilo jen překrytím Bulharska a omluvou Slovensku. Přičemž aby se zabránilo dalším půtkám, byli z kopulujících italských fotbalistů odstraněny jména a kostičky lega zobrazující Dánsko byli upraveny, aby méně připomínali karikaturu Mohameda.
Kromě záporných reakcí vyvolalo dílo i ohlasy kladné (dokonce i v Bulharsku vznikla petice bojující za jeho odkrytí na Entropě), například výtvarný kritik M. Gayford řekl:„Černého dílo je mnohem zábavnější než většina současného umění.“ Dále stojí za zmínku fakt, na který poukázal britský Guardian, že z marketingového hlediska je úspěch Entropy naprosto fascinující a neobvyklý.
I přesto, že Entropa utvrdila pozici čechů jako cynických Švejků s velkou oblibou v satiře, poukázala na problém, který zmiňuje ve svém podtitulu, že „Stereotypy jsou bariéry, které je třeba odstranit.“I když způsobem, který někteří lidé neunesou.
Dílo, významné jak svojí aktuálností a političností, tak reakcemi a emocemi, které vzbudilo, rozhodně stojí zato navštívit a to i přesto, že je od jeho příjezdu do ČR provázeno technickými problémy. Zblízka si totiž můžete všimnout mnoha detailů, které by vám jinak unikli (alespoň u dolní části).
Entropa je vystavena v centru
současného umění DOX

Otevírací hodiny:
Po: 10.00 – 18.00 h
Út: zavřeno
St – Pá: 11.00 – 19.00 h
So – Ne: 10.00 – 18.00 h

Vstupné:
Dospělí 180,- Kč
Studenti, děti, senioři 90,- Kč

Text: Dara Kocúrová, Gabriela Kratochvílová, Johana Hošková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..