Labyrint světla – unikátní výstava

Nevšední interaktivní expozice Labyrint světla, vytvořená Petrem Niklem a Ondřejem Smeykalem, je k vidění ve výjimečných prostorách Ekotechnického muzea v Praze 6 – Bubenči. Na výstavě se podílí mezinárodní skupina výtvarníků.

Expozice je interaktivní instalací vizuálních a světelných nástrojů a objektů, založených na principu vnímání světla a jeho objevování prostřednictvím hry. Návštěvníci se mohou plně nechat vtáhnout do děje a každý exponát si vyzkoušet takzvaně na vlastní kůži. Ocitnete se zde ve scenérii světelných interakcí ve výjimečném prostoru bývalé čistírny vod v Praze, s měnícími se světelnými proudy barev a tvarů.
Koncepce této výstavy se velmi podobá české expozici na EXPO 2005 v japonském Aichi, na které se také podílel Petr Nikl.
Mezi exponáty zde naleznete obří „vodní bulvu“, nebo na zvláštních
pohyblivých artefaktech zjistíte funkci oka, objektivu, camery obscury. Světlo si zde pohrává s perspektivou chodeb, závratnými průhledy i se zrcadlením, odhaluje, co se děje v miniaturních částečkách prachu a co s nimi může udělat skleněná čočka…

„Naše interaktivní zóny jsou určeny všem
věkovým i sociálním skupinám (dětem do
15 let zdarma). Nabízíme prostor pro přímou a spontánní komunikaci, fyzickýkontakt s nástrojovými objekty. Smyslem expozice je uvést lidi do aktivního procesu tvorby. Oni sami se prostřednictvím vlastní fantazie stávají tím nejdůležitějším prvkem, nástrojem i obsahem projektu. Vcházejí do živého, proměnlivého prostředí a v různých časech při rozdílných konstelacích mohou zažívat nejrůznější asociativní řetězce. Proto se návštěvníci do prostředí expozice často vracejí, vždy znovu objevují a spoluvytvářejí nové souvislosti,“ vysvětluje Petr Nikl.

Tuto výstavu vřele doporučujeme navštívit, je opravdu ojedinělým projektem, který není klasickou výstavou, jenž můžete zhlédnout kdykoli a kdekoli.

 
Výstava probíhá od 12.května do 14.července denně v prostorách Ekotechnického muzea v Praze 6 , Bubeneč.

Text a foto: Dara Kocúrová, Gabriela Kratochvílová, Johana Hošková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..