Ceny Czech Press Photo 2018 mají své vítěze

Ceny Czech Press Photo 2018 mají své vítěze

Na slavnostním ceremoniálu předání cen 24. ročníku soutěže Czech Press Photo dne 20. listopadu 2018 byli v Brožíkově síni Staroměstské radnice vyhlášeni vítězové kategorií. Titul Fotografie roku získal snímek s globálním přesahem Lukáše Zemana „Orangutaní matka s umírajícím potomkem“ pořízený na Borneu. Mezinárodní porota vybrala oceněné mezi šesti tisíci přihlášenými příspěvky od více než čtyř stovek autorů.

Na slavnostním ceremoniálu předání cen 24. ročníku soutěže Czech Press Photo dne 20. listopadu 2018 byli v Brožíkově síni Staroměstské radnice vyhlášeni vítězové kategorií. Na snímku ředitelka soutěže Veronika Souralová a fotograf Josef Koudelka. Foto: Petr Šálek

 

„Smrt v přírodě. Tento snímek zobrazuje vztah mezi člověkem a přírodou, také naprosto zřetelně ukazuje okamžitý dopad zásahu člověka v přirozeného řádu života. Znečištění, zničení přirozeného prostředí a vyčerpání ozonové vrstvy jsou některé z příkladů, jak měníme naši planetu na neúrodnou skálu. Pokud umře příroda, tak zemře i lidská rasa. Proto je pro porotu tento snímek nejsilnější ze všech přihlášených,“ shrnul prohlášení mezinárodní poroty, její člen – fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

V letošním ročníku se soutěžilo v osmi foto a třech video kategoriích. Jako již tradičně se příspěvky přihlašovaly elektronicky v průběhu celého měsíce září. Porota hodnotila práce 430 fotografů, kteří přihlásili celkem 6456 fotografií. Do kategorie video přispělo 26 autorů s celkovým počtem 41 videí.

Letos byla na slavnostním ceremoniálu poprvé předána cena za celoživotní přínos ve fotografii Josefu Koudelkovi. Plastiku vytvořil speciálně pro Czech Press Photo výtvarník David Černý.

Josef Koudelka přejímá od Davida Černého cenu za za celoživotní přínos ve fotografii. Foto: Petr Šálek

 

Součástí soutěže je již od jejího počátku Grant Prahy – roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města, které na doporučení mezinárodní poroty osobně uděluje pražský primátor. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. V historii cenu získali například Jaroslav Kučera nebo Karel Cudlín.

Letošním držitelem Grantu Prahy je Tomáš Vocelka, který působí jako volný fotograf a také připravuje rubriku Foto na webu Aktuálně.cz. Na Grant Prahy byl nominován se svým projektem Pod pražskými věžemi.

Společně s Grantem Prahy autor obdržel CENU PICTOART na tisk výstavy, která se po ukončení roční práce bude konat v Czech Photo Centre.

Na vyhlášení výsledků navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 24. ročníku soutěže Czech Press Photo, která na Staroměstské radnici potrvá od 21. listopadu až do 30. ledna. Výstava bude otevřena každý den od 10.00 do 19.00 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 70 korun. V celém průběhu jejího konání proběhnou doprovodné akce, jako jsou besedy s vítězi jednotlivých kategorií.

Na slavnostním ceremoniálu předání cen 24. ročníku soutěže Czech Press Photo dne 20. listopadu 2018 byli v Brožíkově síni Staroměstské radnice vyhlášeni vítězové kategorií. Foto: Petr Šálek

 

Celkový přehled vítězných fotografií a videí Czech Press Photo 2018

FOTO sekce

FOTOGRAFIE ROKU

Lukáš Zeman / Orangutaní matka s umírajícím potomkem

Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa.

Lukáš Zeman vystudoval informatiku na univerzitě v Pardubicích. Po škole založil v tomto městě reklamní studio, ke kterému po čase přidal i tiskárnu a fotoateliér. První fotoaparát dostal v dětství od prarodičů a od té doby se fotografování věnuje. Hlubší zájem u něj nastal zejména s nástupem digitální fotografie a následně i s možností cestovat po celém světě. Poslední roky vyráží na expedice, kde se zaměřuje na dokumentování života zvířat ve volné přírodě.

AKTUALITA

single

Michal Čížek, AFP – Andrej Babiš: Český miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjadřuje svůj vděk za úspěšnou volební kampaň PR manažerovi hnutí ANO Marku Prchalovi krátce po vítězných volbách 21. října 2017 v Praze.

série

Tomáš Benedikovič, Denník N – Babiš v Jihlavě: Jeden z posledních předvolebních mítinků Andreje Babiše v Jihlavě. Vrcholem byla soutěž v jedení párků.

PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY

single

Martin Trabalík, volný fotograf – Rohingská rodina se vyloďuje v Bangladéši: Tisíce uprchlíků se
26. září vyloďují na břehu ostrova Shah Porir. Předtím se museli celé dny schovávat v džunglích Myanmaru a poté překonat divokou řeku Naf.

série

Pavel Nasadil, volný fotograf – Věznice pro mladistvé: Vazební věznice pro mladistvé stojí na okraji slumu Kroo Bay v centru Freetownu. Po celé délce je lemována lodžií s katrem, za kterým se poflakují mladí delikventi. Momentálně jich tady je 38 z celkové kapacity padesáti osob. Jejich osudy jsou různé, ale jedno mají společné – na rozsudek se tu čeká velmi dlouho. Soudní systém v Sieře Leone je po epidemii eboly téměř nefunkční a chaotický.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

single

Jan Wünsch, volný fotograf – Posilovna na pláži: Na ostrově Zanzibar si skupina nadšenců postavila na nedaleké pláži vlastní posilovnu. Ačkoliv část z nich pracuje v nedalekém luxusním resortu, všichni žijí v extrémně chudých podmínkách hliněných chatrčí ve vesnici Kendwa.

série

Jan Cága, volný fotograf – Delta Dunaje: Dunajská delta je nejzachovalejší říční delta v Evropě rozkládající se na hranicích Rumunska a Ukrajiny. V mokřadech, stojatých a tekoucích vodách dunajské delty žije přes 1200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je také významným hnízdištěm tažného ptactva a od roku 1991 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Velké lužní oblasti dunajské delty v minulosti ustupovaly hlavně potřebám zemědělství a nadměrnému rybolovu. Dnes se zde rozvíjí zejména turistický potenciál.

UMĚNÍ A KULTURA

single

Zdeněk Dvořák, volný fotograf – Cirkus Humberto: Za oponu diváci nevidí a právě tam probíhá nejvíc vypjatých situací.

série

Jiří Steinbach, volný fotograf – Uffizi: Celá série vznikla 7. srpna 2018 v průběhu jednodenní návštěvy slavné galerie Uffizi ve Florencii (Toskánsko, Itálie). Autor se soustředil na chování návštěvníků, kteří v kombinaci celkové atmosféry a speciálního osvětlení v galerii vytvářeli zajímavé pózy.

SPORT

single

Martin Kozák, volný fotograf – Soutěž skoky na lyžích: Porotci hodnotí styl skoků během soutěže mladých skokanů v Lomnici nad Popelkou.

série

Lukáš Bíba, Economia, a. s. – Adam Ondra – Mistrovství světa v lezení 2018: Český lezec Adam Ondra a jeho 10 dnů na mistrovství světa v lezení v rakouském Innsbrucku (září 2018). Získal zde stříbrnou medaili v lezení na obtížnost i v olympijské kombinaci, která bude poprvé součástí OH v Tokiu 2020.

PORTRÉT

single

Matěj Kalina, News and Media Holding, a. s. – Vzpomínka na Ludmilu: Paní Margaréta Cervanová s portrétem svojí dcery Ľudmily Cervanové, kterou 9. července 1976 znásilnili a zavraždili. Jde o jednu z nejdelších a nejrozporuplnějších kauz ve slovenské justici.

série

Filip Singer, EPA – Kancléřka: Život kancléřky jedné z nejdůležitějších současných zemí světa je plný schůzek na nejvyšší úrovni. Setkává se s premiéry i s hlavami států. Poslední rok patřil k jejím nejtěžším. V roce 2017 obhájila počtvrté kancléřské křeslo. Tentokrát již s citelnou ztrátou důvěry voličů. Čelila několika vnitropolitickým krizím, které ustála. Čelí tlaku ze zahraničí i doma v důsledku svého rozhodnutí přijímat uprchlíky. Má mnoho příznivců, má mnoho odpůrců. Angela Merkel – první dáma světové politiky.

PŘÍRODA, VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

single

Lukáš Zeman, volný fotograf – Orangutaní matka s umírajícím potomkem: Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa.

série

Stanislav Krupař, volný fotograf – Zdevastovaný východ: Uplynuly čtyři roky od revoluce důstojnosti a Ukrajina není v dobrém stavu. Velká část separatistického východu se zdá být nadobro ztracena, regiony sužuje devastace. Ukrajina je energeticky nejvíce náročná země na světě a šestý největší producent CO2 na obyvatele. Přestože začala postupně přijímat normy Evropské unie, pokrok je pomalý a jsou systematicky porušovány normy na ochranu životního prostředí.

LIFESTYLE

single

Miloš Nejezchleb, volný fotograf – Alopecie – Lidská květina: Fotografie zobrazuje květinu z lidských hlav dětí, které onemocněly alopecií. Květina symbolizuje, že i lidé bez vlasů neztrácejí půvab. Cílem fotografie je šířit osvětu o této stále rozšířenější nemoci. Nemocní se totiž nejčastěji setkávají s tím, že jejich okolí si myslí, že mají rakovinu.

série

Roman Vondrouš, ČTK – Móda na dostizích: Česká republika má dlouhou a význačnou historii koňských dostihů. Každé závodiště je specifické svým unikátním prostředím, pro které je vyhledáváno diváky. Na počátku 20. století byly koňské dostihy sportem pro elitu a bohaté, a diváci tak využívali příležitost předvést své bohatství a společenské postavení prostřednictvím módy. Tento postoj se částečně zachoval i do dnešní doby.

Oceněné snímky ve speciálních cenách

CENA DĚTÍ

András Á. Cséfalvay, Pomněnka – Dítě v domově sociálních služeb Dům Pomněnka; Senec, Slovensko.

CANON JUNIOR AWARDS

Soutěž Czech Press Photo společně s firmou Canon chce v tvorbě podporovat mladé talentované fotografy. Proto ocenění získávají všichni tři nominovaní.

Oliver Beneš – Zatmění

Jakub Klíma – Pohled

Paula Malinowska – Tisková chyba

CENA ČTK

Ivana Jašminská – Digitální detox

CENA UNHCR

Martin Trabalík, Exodus Rohingů

CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE – NADACE OLGY HAVLOVÉ „MŮJ ŽIVOT S HANDICAPEM“

Pert Vrabec, A2larm.cz – Vystěhování rodin s dětmi z ubytoven v Ústí nad Labem

CENA ČTENÁŘŮ ČASOPISU LIDÉ A ZEMĚ

Marek Musil – Dust&Light the Burning Man Collection

Nově byla vyhlášena Fotografie měsíce. Jejím cílem je upozorňovat na tvorbu profesionálních fotografů v průběhu celého roku, ne pouze v období, kdy se odehrává soutěž Czech Press Photo. Czech Photo aktivně sleduje fotografie napříč médii a ukazuje nejlepší zpravodajské fotografie, které vznikly pro noviny, weby nebo agentury.

Vítězové: Leden – Dan Materna, únor – Michal Růžička, březen – Martin Divíšek, duben – Michal Čížek, květen – Yan Renelt, červen – Filip Singer, červenec – Roman Vondrouš, srpen – Radim Hanzl, září – Martin Frouz

VIDEO sekce

AKTUALITA A REPORTÁŽ

Jarmila Štuková, Andrej Štuk, na volné noze – Tři kamarádi: Uprchlíci jsou často vykreslováni jako líní parazité čekající s nataženou rukou na příspěvky hostitelských zemí. Ve skutečnosti je zvlášť mezi mladistvými uprchlíky ze Sýrie vysoké procento těch, kteří pracují. Portréty tří kamarádů jsou zachyceny v uprchlickém táboru al Husn v Jordánsku.

FEATURE

Silvie Kleková, Česká televize – Příliš drahá naděje: Pacienti s nevyléčitelnou rakovinou by mohli mít šanci na prodloužení života. Na trhu existují biologické léky, které mají méně vedlejších účinků a pacienti s nimi mohou normálně fungovat a třeba i pracovat. Jenže jsou drahé a stát jim je odmítá proplácet.

INVESTIGATION

Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Česká televize – Královny chalífátu: Na sklonku roku 2017 bylo osvobozeno hlavní město Islámského státu v Sýrii Rakká. Z útrob zničeného města utekly desítky tisíc civilistů, ale také stovky manželek džihádistů a jejich děti. Jsou nyní v uprchlickém táboře na severu Sýrie, kde se setkávají s pochopitelným odporem a nepřátelstvím. Jejich manželé jsou buď mrtví, nebo na útěku. Jak vzpomínají na život v chalífátu a co plánují dělat? Odborníci varují, že právě tyto ženy by mohly převzít černý prapor a pokračovat v boji za džihád.

Mezinárodní porota udělila nominace v osmi kategoriích. A také byly vybrány nominace Grant Prahy pražského primátora. Z dalších pravidelných ocenění byly uděleny: Cena pro mladé fotografy do
23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“, CENA DĚTÍ, CENA PICTOART. Cena diváků bude udělena na základě ankety návštěvníků výstavy.

Porota video sekce posuzovala video příspěvky dne 10. října 2018. Složení poroty video sekce: Josef HARVAN, režisér, scenárista a producent – předseda poroty, Martina HYNDRÁKOVÁ, specialistka online marketingu, Miro ŠVOLÍK, fotograf, Jan VANIŠ, kameraman a fotograf, Alois FIŠÁREK, střihač a vysokoškolský pedagog. Porota vybrala vítěze tří soutěžních kategorií.

Výstava CZECH PRESS PHOTO 2018 bude otevřena pro veřejnost od 21. listopadu 2018 do 30. ledna 2019 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..