Byly vyhlášeny výsledky 16.ročníku Czech Press Photo

 Na základě výběru z více než 4000 snímků od 299 českých a slovenských fotografů oznámila mezinárodní porota na tiskové konferenci dne 11.10.2010 všechny vítěze dalšího ročníku renomované fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo.
 

Hlavní cenu Křisťálové oko za fotografii roku Czech Press Foto 2010 udělila černobílému snímku slovenského fotografa Martina Bandžáka, který zobrazuje portrét neznámé dívky hospitalizované v nemocnici v Port-au-Prince během zemětřesení na Haiti. Fotografie zaujala porotu zejména svou jednoduchostí a symoblikou. Dívka dívající se jedním zdravým okem přímo do kamery, zatímco její druhé oko a část tváře jsou zakryty obvazem symbolizuje všechny nevinné oběti přírodní katastrofy, která v letošním roce postihla Haiti.

 
Martin Bandžák

Zobrazovaná témata vítězných fotografií v 8 soutěžních kategoriích reflektují všechny významné události letošního roku. Silné téma dramatických situací po zemětřesení na Haiti ztvárnil i Jan Šibík – několikanásobný vítěz z minulých ročníků a renomovaný mistr dokumentární fotografie, který obdržel 1.cenu v kategorii Aktualita, nebo Jarmila Kovaříková, kterou se svou sérií z Haiti zvítězila v kategorii Reportáž. Obě tyto kategorie zachycují i další letošní dramatické události, jako např. srpnové povodně nebo pohřeb Lecha Kaczyňského.
Kategorie Lidé, o nichž se mluví se kromě vítězného snímku Františka Ortmanna z přivítání  hokejových mistrů světa na Staroměstském náměstí všechny soustředí na politiky – pád Jiřího Paroubka (2.cena pro Filipa Singra) nebo poslední tváře slovenského premiéra Roberta Fica (čestné uznání pro Tomáše Halásze).

Na rozdíl od fotografií spojených s událostmi, které ovládaly novinové titulky, je série Romana Vondrouše Fragmenty pražské metropole velmi nadčasová. Přináší momenty z pražských periferií zejména sídlišť a zaměřuje se na konfrontaci člověka s architekturou. Ne příliš fotogenická místa jsou zachycena s citem a jistou sympatií. Aby autor mohl ve svém rozpracovaném projektu i nadále pokračovat, obdržel roční grant pražského magistrátu.

Další výsledky soutěže jsou uvedeny v příloze ke stažení…

Předseda poroty André Reiser a neúnavná organizátorka Daniela Mrázková


Všechny oceněné fotografie budou vystaveny v Křížové chodbě a Rytiřském sále Staroměstské radnice v Praze od 19. listopadu 2010 do 31.ledna 2011. Slavnostní předání cen a zahájení výstavy proběhne  18.listopadu v Brožíkově síni.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..