Nezapomeňte si zaskočit na Designblok !

V pořadí již 12. přehlídka současného designu Designblok 2010 probíhá v Praze od 5. do 10.října. Budoucí, začínající i renomovaní designéři, módní tvůrci nebo školy, kulturní instituce a firmy vyrábějící designové produkty prezentují sebe i své práce ve třech základních lokalitách: v Holešovicích, Karlíně a Starém i Novém Městě. Centrální Superstudio je v Bubenské ulici 1 v Holešovicích. Řady kanceláří v bývalé budově Elektrických podniků dávají vystavovatelům příležitost na minimálním prostoru originálně ukázat, co umí, a návštěvníkům nabízí možnost koncentrovaně si udělat obrázek o tom, co se právě děje nebo co je nového na české designové scéně. Vysoká vstupní dvorana s ochozy jsou skvělá místa pro setkávání a módní přehlídky nebo performance vystavujících. Více než 7000 m2 plochy vytváří originální prostor pro individální prezentaci s jednotným záměrem.
 
Hlavní téma životní prostředí
                                                                                                                        
Stěžejní téma letošního Designbloku je voda a potažmo tedy i vztah k životnímu prostředí. Tuto linii sleduje celá řada vystavujících. Velmi vtipné jsou např. šperky, hodiny, lampy a další doplňky vytvořené z elektrosoučástek, které uvádí značka Trashmade. Původní účel součástek není na první pohled zřejmý, teprve při bližším zkoumání se projeví určité technické rysy. Ale nápaditost a krása tvarů i barev ihned převáží a nepotřebné součástky elektropřístrojů se probudí k novému životu.
Sdružení Design+Help jde ještě o krůček dál. Kolekce šperků vyrobených z částí recyklovaného bezpečného odpadu z oddělení klinické hematologie při Fakultní nemocnici na Vinohradech je nejen estetická, ale sleduje i velmi ušlechtilý cíl. Z výtěžku prodeje šperků bude financováno zařízení chodby lůžkového oddělení, které má vytvořit příjemné místo pro setkávání a odpočinek pacientů mimo nemocniční pokoje.
 
La Femme MiMi módní přehlídka
                                                                                                      
Značka Les – vyrobeno lesem, jak již název prozrazuje, přináší variaci na dary lesa – tapeta s houbičkovým vzorem, stolky vyrobené na pile, celodřevěné sofa apod. evokují návrat k přírodě, která je jak známo největším umělcem.
Celý designblokový týden je doplněn bohatým programem performancí, večírků, módních přehlídek, koncertů, setkání s designéry a to na desítkách míst po celé Praze kromě hlavních lokací i v sídlech jednotlivých vystavovatelů. Časopis Reflex např. využil příležitost k výstavě vítězných snímků ze čtenářské fotosoutěže Akty X, která je umístěna v budově Superstudia. Je tedy mnoho důvodů, proč se na Designblok vydat.
 
Ludmila Foblová získala  cenu šéfredaktora Reflexu za snímek akt Mora 218

Text : Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..