Monet – Warhol Mistrovská díla z Albertina Museum v Národní galerii

Jedna z nejvýznamnějších evropských sbírek manželů Rity a Herberta Batlinerových společně s díly z Museum Albertina představí v Národní galerii v Praze soubor 80 děl moderního světového umění zahrnující výběr stěžejních děl od počátku 20. století až po tvorbu prvého desetiletí 21. století. Sbírka manželů Batlinerových vznikala téměř půl století, kdy v počátcích jejich zájmu byla tvorba současných umělců, následně obohacená o cenná díla mistrů klasického moderního umění. V posledních desetiletích se zájem sběratelů výrazněji orientoval k aktivitám současného umění. Pro Herberta Batlinera není další vytváření podoby sbírky uměleckých děl pouze cílem, ale má se stát cestou k lepšímu porozumění umění. Od roku 2007 je tato sbírka, která obsahuje 300 uměleckých děl, prezentována ve výstavních prostorách Albertina Museum ve Vídni.
U nás představený soubor děl z Batlinerovy sbírky a Albertina Museum zahrnuje tak slavná díla jako jsou Lekníny C. Moneta, hlavního představitele impresionismu, obrazy fauvistů H. Matisse, P. Bonnarda, práce německých expresionistů E. L. Kirchnera, A. Javlenského, představitelů ruské avantgardy a abstrakce El Lisického, K. Maleviče, V. Kandinského, i surrealismu R. Magritta a M. Ernsta. Z poválečného období pak představuje velké osobnosti evropského i amerického umění díly J. Dubuffeta, Y. Kleina, L. Fontany F. Bacona, M. Louise, R. Lichtensteina, J. Dina, A. Warhola a ze zcela současných A. Kiefera, A. Katze, A. Rainera, G. Richtera, Sol LeWitta a dalších. Do pražského výběru nebyla zahrnuta díla P. Picassa a Františka Kupky vzhledem k jejich relativně četnému zastoupení ve sbírkách Národní galerie v Praze.

Skutečnost, že výstava „Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky“ se v Praze představuje, je z jedné strany výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Albertinou a Národní galerií v Praze, z druhé strany je projekt i projevem znovunavázání na tradici intelektuálního regionu Rakouska-Uherska, ze kterého vycházeli takové osobnosti jako byl G. Mahler, A. Loos, S. Freud, F. Kafka a mnozí další.

Výstava „Monet – Warhol Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky v Praze“ je významnou událostí v českém kulturním prostředí vzhledem ke skutečnosti, že prezentování obsáhlých sbírek moderního světového umění v Československu v letech 1948–1989 bylo značně obtížné, pouze s výjimkou krátkého období Pražského jara a několika málo výstav na přelomu 60. a 70. let a v 80. letech („Poklady moderního umění ze sbírek Guggenheimovy Nadace“- 1988). Změněná situace pak umožnila v řadě českých galerií a muzeí, mnohdy ve spolupráci se zahraničními kulturními institucemi, uspořádat důležité monografické a skupinové výstavy. Dnešní výstava v Národní galerii chce toto úsilí obohatit a umožnit české i zahraniční veřejnosti v tomto souboru mistrovských děl sledovat proces vývoje světového moderního umění 20. a 21. století.

Olga Uhrová, 13.10. 2010

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..