Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – město s dlouhou historií a nejdelším úředním názvem

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – město s dlouhou historií a nejdelším úředním názvem

Palladium, foto©PetrSalek.com/artmagazin.eu

Dvě historická města nedaleko Prahy byla v roce 1960 sloučena v jeden administrativní celek.  Označení nově vzniklého souměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav si připsalo rekord jako nejdelší místní úřední název u nás. Dvě obce propojené mostem přes Labe tak vytvořily svazek s mnoha společnými znaky i specifickými odlišnostmi.

Historie Staré Boleslavi, která vznikla jako přemyslovské hradiště, sahá do začátku 10. století. Místo, kde byl podle legendy zavražděn svatý Václav, je pevně spojené se svatováclavskou tradicí a mariánským kultem. Silné pouto s křesťanskou vírou dokládají výstavné církevní stavby: původně románská bazilika sv. Václava, raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, ve kterém je od roku 2019 uloženo Palladium země české, nebo barokní kaple blahoslaveného Podivena podle návrhu Kiliána Ignáce Dietzenhofera.

Sférické fotografie ©Petr Šálek

Křesťanskou tradici Staré Boleslavi každoročně oživují Národní svatováclavské poutě, které sem přivádějí tisíce poutníků. Letošní výjimečnou událostí se stane znovuotevření baziliky sv. Václava po rekonstrukci. 27. září 2021 zde budou vystaveny svatováclavské relikvie – světcův meč a relikviářová busta speciálně pro tuto příležitost přivezené z pražské katedrály sv. Víta.


Brandýs nad Labem je asi o 400 let mladší než jeho souměstí. Jeho dominantou je renesanční zámek na skalním ostrohu na levém břehu Labe. Zámek, ve kterém rádi pobývali habsburští panovníci, nabízí prohlídky původními císařskými pokoji, knihovnou, obrazárnou a expozicí císařské kavalerie.

Velkou raritou Brandýsa nad Labem je jeden z nejstarších zachovalých židovských hřbitovů v Čechách. Průchod hřbitovním domem
zavede návštěvníka z rušné ulice do zeleně pod starými stromy. Připomene zašlé časy, kdy příslušníci brandýské židovské obce byli nedílnou součástí komunity a přispívali k prosperitě malého města v Polabí. Na pozemku s rozlohou téměř 7000 m2 se dochovalo okolo 1500 náhrobků většinou z černého pískovce, nejstarší z období renesance a baroka. K nejznámějším patří pověstmi opředená mramorová tumba talmudisty a kabalisty Menachema Mendla (1678-1746).


Za návštěvu stojí i brandýská synagoga v centru bývalé židovské čtvrti nedaleko hřbitova.

Brandýská synagoga, foto©PetrSalek.com/artmagazin.eu

Vysoká budova postavená v roce 1829 na základech původní vyhořelé synagogy z poloviny 16. století byla opravdu důstojným svatostánkem a centrem brandýské židovské komunity. Po letech chátrání a zapomnění prošla stavba nákladnou revitalizací v rámci projektu Deset hvězd. Federace židovských obcí, která návrat synagogy k původnímu stavu realizovala, ji znovuotevřela v roce 2014. V 50. letech budova sloužila jako skladiště a hlavní sál byl rozdělen novým stropem na dvě podlaží. Během oprav byl obnoven hlavní sál se dvěma patry galerií a modrou klenbou posetou hvězdami. I další prostory, které sloužily jako příbytek kantora, kuchyně nebo učebna byly kompletně rekonstruovány včetně empírové výmalby. V revitalizované budově, která slouží jako galerie a společenské a kulturní centrum, je umístěna stálá expozice věnovaná Pramenům judaismu: rabínskému písemnictví a vzdělanosti..

Brandýská synagoga, foto©PetrSalek.com/artmagazin.eu

Text: Soňa Šálková


Summary
In 1960, two historic towns near Prague were merged into one administrative unit. The newly formed city Brandýs nad Labem – Stará Boleslav set a record as the longest official local name in our country. The two original settlements connected by a bridge across the river Elbe thus formed a unit with many common features and specific differences.

The history of Stará Boleslav dates back to the beginning of the 10th century. A place where, according to legend, St. Wenceslas was murdered, is strongly connected with the St. Wenceslas tradition and the cult of the Virgin Mary. Every year in September, the Christian tradition of Stará Boleslav is revived by the National St. Wenceslas Pilgrimages with thousands of pilgrims.

Brandýs nad Labem is about 400 years younger than its conurbation. It has one of the oldest preserved Jewish cemeteries in Bohemia with renessaince and baroque tombstones. The Brandýs Synagogue in the former Jewish quarter near the cemetery is also worth a visit. The high building was built 1829 on the foundations of the original burnt-out synagogue from the 16th century. It has been reconstructed 2014 by the Federation of Jewish Communities in the Czech Republic as a part of 10 Stars Project. Two floors of galleries and blue paintings of the vault with shining stars in the Classicist-Empire style have returned to the main hall. The building includes also a community center with former teacher´s quarters, winter prayer room and kitchen. Visitors can also view a permanent exhibition on ´The Roots of Judaism: Rabbinical Literature and Scholarship´ there.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..