ARTPRAGUE 2007

ARTPRAGUE 2007 i s australskými domorodci

Letošní veletrh současného výtvarného umění ART PRAGUE 2007, který se koná od 21. května do 27. května v pražském Mánesu a Nové síni ve Voršilské ulici, ozdobí nejen díla tvůrců slavných jmen. Vedle Sýkory, Boštíka, Rittsteina, Knappa, Nikla, Singera, Bláhy bude početně zastoupena i mladá generace. Veletrh se koná již pošesté – tentokrát se ho účastní téměř 40 soukromých galerií, také galerie z Německa, Francie, Itálie, Rakouska, Holandsa a Finska. Tradičně vystavují galerie Via Art, Navrátil, Jiří Švestka, Montanelli, Millenium, U prstenu, Gambit, Caesar a další.
Překvapení chystá Jiří Švestka, velký zájem však jistě vzbudí u nás takřka neznámá díla australských domorodců, tzv. aboriginal art, která na veletrh přiváží australská galerie. „Rentgenové“ umění prapůvodních obyvatel pátého kontinentu leckdy nahlíží přírodu jakoby rentgenem, dívá se dovnitř, odhaluje vnitřky ryb, zvířat, rostlin.
„Chceme, aby se české umění konfrontovalo se světovým. A aboriginal art je ve světě na vzestupu,“ prohlásila ředitelka veletrhu Iva Nesvadbová. „Představí se nám díla zemitých barev, která se mnohdy podobají mapám, krajině viděné shora. Jsou to jakési návody, kam jít pro vodu, kam chodit pohřbívat.“
Další specialitou šestého ročníku budou velká plátna. O ta je podle ředitelky veletrhu stále větší zájem a jak Češi bohatnou, začínají pozvolna kupovat i práce současných umělců; a čím větší prostory obývají, tím větší je poptávka po velkorozměrových dílech. Galerie Via Art tedy vystaví pětimetrové plátno Michala Singera, ale rozměrné artefakty ukáží i jiní.
Návštěvníci se také mohou zúčastnit diskusních panelů na téma umění a architektura. Ve čtvrtek 24. května potěší Nocturno, kdy budou oba výstavní prostory otevřeny do 22.00 hodin a kdy se také pokřtí Máchův Máj, který s ilustracemi Zdeňka Sýkory prezentuje galerie Aulos.
Eva Jeníková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..