PORTRÉTY – nejen známých osobností

\"\"
Výstava portrétů v Galerii Svazu českých fotografů, Kollárova 14, Praha 8 – Karlín je již třetím výběrem ze Sbírky fotografií SČF, uspořádaným v rámci projektu Historie a současnost SČF. Předcházely jí v loňském roce výstavy Akt – mistři černobílé fotografie taktéž v Galerii SČF a Fotografové ze Sbírky SČF v Národním archívu ČR, kde je sbírka uložena. Tentokrát jde o výběr portrétních fotografií více než tří desítek autorů zastoupených ve sbírce – od Františka Drtikola přes Václava Chocholu k Miroslavu Jodasovi. Výstava kopíruje podobu sbírky, kde se prolíná profesionální a amatérská fotografie. Ukazuje dobovou proměnu žánru portrétu i jeho variace u různých autorů. „Systém mé práce při fotografování portrétů spočíval často v komunikaci \"\"s portrétovaným a mým zájmem o jeho výjimečnost. Nejdůležitější je vyčkání výrazného prožitku v obličeji portrétovaného. Nespustím jej z očí, sleduji ho, někdy až pronásleduji, využiji i moment překvapení,“ prozradil například tajemství úspěchu svých portrétů Václav Chochola. K vidění jsou portréty herců, malířů, fotografů, spisovatelů, státníků i lidí obyčejných, stejně jako u autorů od historie až téměř po současnost. Bez zajímavosti není porovnat jak dnešní hvězdy vypadaly před dvaceti a více lety.

 
\"\"Smyslem postupného představování svazové sbírky je zpopularizovat její hodnoty připomínané často jen okrajově při zapůjčování jednotlivých exponátů na výstavy doma i v cizině (v poslední době zejména výstava Modernism, designing a new world, uspořádaná ve Velké Británii a putující po dalších světových galeriích, kde se prezentuje snímek Václava Jírů Švédský žebřík).
Sbírka fotografie Svazu českých fotografů (SČF) byla založena v roce 1981. Jejím základem se stala fotografická pozůstalost někdejšího předsedy Svazu českých fotografů, dlouholetého šéfredaktora a tvůrce časopisu Revue Fotografie a také fotografa Václava Jírů, která sestávala z mnoha set fotografií českých a slovenských autorů. Postupem doby se ve sbírce soustředilo 11 125 černobílých a barevných snímků více než tisíce autorů, z nichž přibližně třetina dnes už nežije. Předností sbírky je, že vedle známých fotografů obsahuje práce významných amatérů. Zaměření sbírky tak odpovídá tradicím a historii naší fotografie, kde je problematické položit dělítko mezi profesionály a amatéry. Sbírka je vytvářena vesměs z darů autorů, pozůstalých, institucí apod. Od roku 2000 je sbírka deponována v optimálních odborných podmínkách oddělení Foto-, fono-, kinodokumentů v Národním archivu ČR v Praze 4 – Chodovci.

    
Více o historii, autorech a složení sbírky fotografií SČF lze najít na www.scf.cz
                           

Výstava je otevřena od 10. 5. do 30. 6. 2007, 
            úterý až sobota, 14-18 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..