Andres Serrano prezentuje své „nechvalně proslulé“ fotografie v Centru současného umění DOX

Andres Serrano prezentuje své „nechvalně proslulé“ fotografie v Centru současného umění DOX

Umělec Andres Serrano a kurátor výstavy Otto M. Urban. Foto© PetrSalek.com

České publikum má poprvé možnost „naživo“ vidět fotografie světově proslulého newyorkského umělce Andrese Serrana (*1950). Velká přehlídka v pražském centru DOX obsahuje 120 ikonických fotografií, které obsahově silně provokují, ale svou estetikou současně přitahují. Jedná se o reprezentativní průřez tvorbou autora, který systematicky překračuje mnoho tabu. Nebojí se zachycovat smrt, nahotu, sex nebo násilí a ukazuje jejich aktéry na straně viníků i obětí. Jasně se tak vymezuje proti předsudkům a nerovnostem ve společnosti. V konzervativních kruzích v USA jeho dílo v minulosti bylo, a možná dodnes stále je, viděno velmi kriticky. V úvodu je ve verzi NFT (2022) k vidění i slavná fotografie Piss Christ z roku 1987 s krucifixem ponořeným do moči. Snímek z cyklu Tělesné tekutiny ve své době vyvolal v USA velké pobouření a protesty. Detaily střelných zbraní, památky z dob otrokářství a rasové diskriminace v USA, portréty příslušníků různých etnik i lidí bez domova, ale také členů Ku-klux-klanu a dalších pachatelů bezpráví, odvážné zobrazení lidí různé sexuální orientace nebo i detaily mrtvých těl – to vše se najde na fotografiích umělce, který zkoumá převážně temné a skryté aspekty lidského bytí.

DOX – virtuální prohlídka výstavy zde:     Foto © PetrSalek.com

Název výstavy Infamous Beauty  v češtině něco jako „nechvalně proslulá nebo neslavná krása“ odkazuje na autorův cyklus Infamous z roku 2019, který je jako jediný na výstavě představen celý, a zároveň i na estetické pojetí Serranových velkoformátových fotografií. V průřezové části jsou ukázky z celkem 18 fotografických cyklů. Přehlídka je koncipována tematicky a řadí vedle sebe díla z různých období ve vzájemném dialogu. Němé „průvodce“ všemi sály pak představují fotografie ze série Roboti z roku 2022.

Andres Serrano prezentuje své „nechvalně proslulé“ fotografie v Centru současného umění DOX. Foto© PetrSalek.com

Odpočinek od kontroverzních témat nakonec nabídne nejnovější série Vyznání (2023) s kresbami olejovými pastely přes černobílé fotografie soch od Michelangela. Svědčí o malířském přístupu Andrese Serrana, který původně studoval malířství a sochařství.

„Nejsem fotograf, nikdy jsem nestudoval fotografii. Říkám o sobě, že jsem umělec s fotoaparátem. …. Moje dílo tvoří jeden kontinuální celek. …  Fotografuji na film, může se měnit světlo nebo objekt, ale často mi připadá, že je to stejný obrázek. Někdy se o mně říká, že jsem kontroverzní umělec, ale pro mě není důležité, jestli je mé dílo provokativní nebo ne. Já mezi tím nedělám žádný rozdíl a ke všem svým fotografiím přistupuji stejně“, říká Andres Serrano, který na zahájení své výstavy přijel do Prahy.

Výstavu Andres Serrano: Infamous Beauty je možné navštívit v Centru současného umění DOX do 7. ledna 2024.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Andres Serrano prezentuje své „nechvalně proslulé“ fotografie v Centru současného umění DOX. Foto© PetrSalek.com

 

Summary

For the first time, the Czech audience has the opportunity to see the photographs of the world-famous New York artist Andres Serrano (*1950). The large exhibition in Prague’s DOX center comprises 120 iconic photographs that are strongly provocative in terms of content and impressive by their aesthetics. The show presents a cross-section of the artist´s work overstepping many taboos. He does not hesitate to depict death, nudity, sex or violence. He clearly defines himself against prejudices and inequalities of human society.

The title of the exhibition Infamous Beauty refers to the author’s cycle Infamous (2019) which is the only one presented entirely, and at the same time to the formal beauty of Serrano’s large-format photographs. Samples from 18 photographic series originated in different periods of time are grouped thematically in dialogue with each other.

The exhibition Andres Serrano: Infamous Beauty can be visited at the DOX Center of Contemporary Art until January 7, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..