Pasta Oner a jeho Pozlacený věk v Oblastní galerii Liberec

Pasta Oner a jeho Pozlacený věk v Oblastní galerii Liberec

Pozlacený věk v Oblastní galerii Liberec, foto© PetrSalek.com

Velká přehlídka nejnovější tvorby multimediálního umělce, malíře a sochaře, který si říká Pasta Oner, byla zahájena v Oblastní galerii v Liberci (OGL). Restaurovaná bazénová hala neorenesanční budovy bývalých Lázní císaře Františka Josefa tvoří skvělou kulisu pro výstavu složenou z asi 30 velkoformátových pláten, desítek objektů a prostorových instalací tvůrce, který již 20 let úspěšně působí na české i mezinárodní výtvarné scéně.

Pasta Oner a jeho Pozlacený věk v Oblastní galerii Liberec, foto© PetrSalek.com

Název výstavy The Gilded Age (Pozlacený věk) odkazuje na blahobytný životní styl západní společnosti, především ve druhé polovině 20. století a parafrázuje jeho dopady. S nadsázkou a humorem se Pasta Oner vyjadřuje ke světu, ve kterém teď žijeme i my.  Po sametové revoluci dorazil luxus a pozlátko západního konzumerismu také k nám. A přes všechny hrozby současného světa bohužel stále nepřestává ovlivňovat naše životy. Rozměrné obrazy ve stylu pop-artu a reklamní či komiksové estetiky vynikají barevností a epičností námětů. Do některých autor dokonce vkládá citace z klasické malby starých vlámských nebo italských mistrů. Interpretace překypující podívané plné příběhů, odkazů a symbolů zůstává na divákovi.

Pasta Oner | The Gilded Age2. 6. – 1. 10. 2023. Místo konání Bazénová hala, kurátor Pavel Kubesa, foto© PetrSalek.com

Střed sálu zaplňuje rozměrná site-specifická instalace z prostorových objektů a soch. Je symbolem dvojznačnosti našeho současného světa naplněného nadějemi i hrozbami. Autor zde použil mnoho recyklovaných předmětů. Pomalované dveře z autovraků dostaly šanci na nový život. Staré kovové barely povyšují nadnárodní korporace na Rytíře kapitalismu. „Je to absurdní období, kdy předměty denní potřeby ztrácejí význam pro sekundární využití. I na to chci trochu upozornit. … Žijeme v době neuvěřitelných možností a mám pocit, že společnost přitom hledá štěstí někde jinde. Je to absurdní, to neustálý stěžování si na něco. Tohle je memento na to, co nás obklopuje a pořád je to krásný, i když jsou to dveře z vrakáče“. říká k tomu Pasta Oner. Nakloněný Michelangelův David připomíná závěrečnou scénu apokalyptického filmu Planeta opic. Kovová branka s madonou za ním tvoří pomyslný předěl  – možná obrat k víře, kde je bezpečněji?

©Pasta Oner, St. George, 2023. Foto: PetrSalek.com

„Žijeme v pozlaceném věku, žijeme ve světě, kde si můžeme všechno dovolit. Je to nadsázka a poukázání na to, v jakém žijeme luxusu. Abychom se zamysleli nad vlastním životem a nad tím, kde se můžeme ve prospěch planety uskrovnit – to je message téhle výstavy,“ říká Pasta Oner.  .

Výstava The Gilded Age je k vidění v Oblastní galerii Liberec – Lázně až do 1. října 2023.

Summary

A large exhibition of the latest creations of the multimedia artist, painter and sculptor who calls himself Pasta Oner has been opened in the Regional Gallery (OGL) in Liberec. The restored pool hall in the Neo-Renaissance building of the former Spa of the Emperor Franz Josef forms a great environment for the exhibition of the artist known on the Czech and international art scene.

The title of the exhibition The Gilded Age refers to the prosperous lifestyle of Western society and paraphrases its effects. With exaggeration and humor, Pasta Oner expresses himself about our world. Large paintings in the pop art and pin-up aesthetics stand out for their colorful and epic themes. In some of them, the author even includes quotations from classical paintings by old Flemish or Italian masters.

The center of the hall is filled with a large site-specific installation of spatial objects and sculptures. It is a symbol of the ambiguity of our contemporary world filled with hopes and threats.

The exhibition can be seen daily except Mondays from 1:00 p.m. to 8:00 p.m. until October 15, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..