Abel Ferrara obdržel na Febiofestu 2017 cenu Kristián 

Významný představitel nezávislého filmu Abel Ferrara na slavnostním zahájení Febiofestu osobně převzal cenu Kristian za přínos světové kinematografii. Newyorský rodák Ferrara spolupracoval s velkými filmovými hvězdami jako Harvey Keitel, Christopher Walken nebo Steve Buscemi. Na programu letošního Febiofestu je k vidění reprezentativní přehlídka jeho filmů, m.j. kultovní Poručík z roku 1992 s Harveyem Keitelem v roli zkorumpovaného a zdrogovaného policajta nebo skandální Vítejte v New Yorku s Gerardem Depardieu, který v něm hraje ředitele světové banky obviněného v New Yorku ze znásilnění pokojské. Tento film, který byl volně inspirován kauzou bývalého předsedy MMF Dominique Strausse-Kahna a kvůli kterému Ferrara a další jeho tvůrci a distributoři čelí obžalobě, uvádí Febiofest v úplném znění. Syrové drama velmi realisticky ukazuje scény nevázaného sexuálního života hlavního hrdiny, jeho zatčení, uvěznění i soudního procesu.  Herecké výkony Gerarda Depardieu a Jacqueline Bisset v roli jeho manželky opravdu stojí za vidění.

Abel Ferrara a Klára Mixová , PR manager na Febiofestu 2017, foto: Petr Šálek

Spontánně byla do programu festivalu dodatečně zařazena i jedna projekce hrubého střihu nového filmu Abela Ferrary, rockenrollového hudebního dokumentu „Life in France“. Jako další režijní projekt připravuje Abel Ferrara snímek „Sibiř“ s Danielem Defoe v hlavní roli. Podle režiséra v něm Daniel Defoe bude hrát sám sebe a bude se potýkat se svými démony a vzpomínkami. Film se odehrává v přírodě a bude v něm i mnoho zvířat, to však je to jediné, co ho spojuje s filmem Agnieszky Holland „Po stopách mrtvých“. Jinak se jedná o naprosto odlišný žánr.

Na tiskové konferenci Ferrara vzpomenul svou návštěvu Prahy v roce 1974, kdy byl poprvé konfrontován s realitou komunistické diktatury. Při té příležitosti zdůraznil, jak důležitá je pro něj svoboda projevu a uměleckého vyjádření. Svoboda podle něj není samozřejmostí a je třeba za ní bojovat. Režisér žije od roku 2001 v Itálii a momentální politické poměry v USA ale i v jiných částech světa ho velmi znepokojují.

Více informací na www.febiofest.cz

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..