Jan Tříska si přijel na Febiofest 2017 pro Kristiána 

Divadelní a filmový herec Jan Tříska přicestoval do Prahy, aby na zahajovacím slavnostním večeru filmového festivalu Febiofest převzal cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Jan Tříska, který  po ukončení studia na pražské DAMU nastartoval velmi úspěšnou hereckou kariéru nejprve v Národním divadle a později v Divadle za branou a účinkoval v několika desítkách českých filmů, odešel v 70.letech minulého století do emigrace a natrvalo se usadil v USA. Přes jazykový handicap, který je pro herce velmi zásadní, se mu i zde se mu podařilo uplatnit se na divadelních prknech i na filmovém plátně. Zahrál si ve více než čtyřech desítkách filmů, m.j. ve dvou filmech, které režíroval Miloš Forman (Ragtime a Lid versus Larry Flint). Po sametové revoluci začal opět pracovat v Česku. K jeho nejvýraznějším divadelním rolím jeho Král Lear na Shakespearovských slavnostech v letech 2002 a 2003 a ve filmu pak jeho učitel Igor Hnízdo ve Svěrákově Obecné škole nebo v drsný otec Gorčík v Trojanových Želarech. Oba snímky byly nominovány na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film.

Čerstvý osmdesátník stále nepřestává pracovat. Momentálně se připravuje uvedení nového filmu Jana Svěráka „Po strništi bos“, ve kterém hraje, jak sám říká „zarputilého dědka, který má v sobě podivné tajemství“. Češi ho letos také uvidí na Letních shakespearovských slavnostech v Praze, Brně a Ostravě rámci představení „Pocta Shakespearovi“ a možná se podaří obnovit i spolupráci s Janem Hrušínským v jeho divadle Na Jezerce. V přípravě je jeho účinkování v divadelní inscenaci v Los Angeles, koncem letošního léta se pak zúčastní natáčení chystaného nového filmu režiséra Jiřího Mádla „ Na střeše“.

Při tiskové konferenci v rámci Febiofestu se Jan Tříska opět blýskl svou stále bezchybnou češtinou, i když o ní říká, že je archaická a zakonzervovaná z 60. let. Udělení ceny Kristián je pro něj velkou radostí a poctou a velkou radost mu činí i vřelá divácká odezva. Febiofest uvádí na jeho počest klasickou filmovou adaptaci Zeyerovi pohádky Radúz a Mahulena, kterou v roce 1970 natočil režisér Petr Weigl s Janem Třískou s Magdou Vašáryovou v titulních rolích.

Film Raduz a Mahulen, Jan-Tříska a Magda Vašáryová

Na dotaz, zda se Jan Tříska nechystá vrátit zpět do Čech, zopakoval svou odpověď filmové kritičce Mirce Spáčilové, která se ho již dříve zeptala: „Napadlo vás na chvilku, že byste se natrvalo vrátil do Čech?“ „Na chvilku mně to napadlo, ale že by to bylo natrvalo, to ne.“

Více informací na www.febiofest.cz

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..