Země a lidé ´09

PRAŽSKÝ PRIMÁTOR V ROLI FOTOGRAFA

Ve čtvrtek 5.března v 17 hodin otevírá pražský primátor na Staroměstské radnici v Praze výstavu nazvanou ZEMĚ A LIDÉ´09, která se koná pod jeho osobní záštitou a představuje nejlepší práce druhého ročníku fotografické soutěže Štíty Viléma Heckela. Soutěže nesoucí jméno legendárního českého fotografa a horolezce Viléma Heckela, který v r.1970 zahynul s celou československou horolezeckou výpravou pod lavinou hory Huascarán v Peru. Současně primátor spolu s Heckelovými dcerami předá ceny vítězům soutěže, které se zúčastnilo přes sto českých i slovenských fotografů více než tisíci snímky. Jejím cílem je propagovat aktivní kontakt člověka s přírodou, její poznávání a šetrné užívání. Tři soutěžní kategorie – Venkovská a městská krajina, Člověk a hory a Člověk a životní prostředí – umožní divákům prožít dramatická dobrodružství, potěšit se krásou přírody, ale i zamyslet se nad naléhavou nutností žít s ní v souladu.

Kromě vítězných a dalších pozoruhodných fotografií nejrůznějších autorů- účastníků soutěže výstava představí i dvě exkluzivní kolekce: EVEREST 2007 pražského primátora, horolezce a patrona soutěže Pavla Béma, který jako desátý Čech vystoupil na vrchol nejvyšší hory světa a pod silnými dojmy své zážitky fotografoval, a EKOREPORT člena soutěžní poroty a ředitele fotografické divize Greenpeace International Johna Novise, který neúnavně přiváží z celého světa fotografické dokumenty o tom, jak nešetrně s krásou a dary přírody zacházíme.

Obě tyto kolekce se soutěžními pracemi podivuhodně souzní a výrazně se podílejí, každá po svém, na poselství výstavy o nutné symbióze člověka a přírody, tak, jak ji celým svým životem a dílem propagoval fotograf a horolezec Vilém Heckel.

PAVEL BÉM – EVEREST´07

Pavel Bém, pod jehož primátorskou záštitou se soutěž Štíty Viléma Heckela a následná výstava konají, je lékařem-psychiatrem, politikem a vášnivým horolezcem, usilujícím o zdolání nejvyšších vrcholů všech kontinentů. 18.května 2007 vystoupil jako desátý Čech v historii na vrchol nejvyšší hory světa – Mt.Everest. „Tají se mi zbytky dechu při pohledu na neuvěřitelné himálajské panoráma – Makalu, Čo-Oju, Lhoce, Šiša Pangma a nekonečné množství slavných i bezejmenných sedmitisícovek… Na tento okamžik jsem dlouho čekal a nikdy na něj nezapomenu… Fotím… Co fotka, to utrpení. Je sice téměř bezvětří, ale mráz hluboko pod čtyřicet. Bojuji s baterkami do foťáku i kamery… snažím se je ohřát tělesným teplem…“. Vystaven je výběr 50 snímků z expedice Everest ´07.

JOHN NOVIS – EKOREPORT´07

John Novis, člen poroty soutěže Štíty Viléma Heckela´09, je profesionálním fotografem spjatým v posledních dvaceti letech s organizací Greenpeace International, kde v současné době zastává funkci ředitele fotografické divize. Je autorem řady významných fotodokumentárních projektů (Amazonský deštný prales – ilegální kácení; Žlutá řeka – vysychání pramene; Pirátský rybolov v Ghaně; Mizející ledovce Everestu; Co znamená produkce palmového oleje pro Indonésii a dal.), je členem řady mezinárodních porot, v r. 2006 organizoval pro nadaci World Press Photo v Pekingu Greenpeace Master Classes. Vystaveny jsou ukázky ze tří projektů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..