Výstava Tutanchamon RealExperience spojuje umění, historii a archeologii v jedinečný zážitek

Výstava Tutanchamon RealExperience spojuje umění, historii a archeologii v jedinečný zážitek

Příběh překvapivého objevu jediné nevyloupené hrobky staroegyptského faraona Tutanchamona a představy lidí z dávné staroegyptské civilizace o posmrtném životě přibližuje unikátní výstava v historické budově Národního muzea. Název expozice TutanchamonRealExperience naznačuje, že se jedná o projekt s mezinárodním přesahem, jehož cílem je nejen prezentace historických fakt, ale také zprostředkování zážitku. Výstava kombinuje vzácné předměty převážně ze sbírek Náprstkova muzea s nejmodernějšími multimediálními technologiemi. Na námětu a realizaci výstavy se podíleli jak archeologové a historici tak specialisté v oboru animace a audiovizuálních technik z České republiky a Itálie. Autorem projektu a současně obrazových podkladů je Sandro Vannini, který patří k nejuznávanějším fotografům egyptských památek. Dohled nad historickou a vědeckou správností expozice měla vědecká rada v čele s ředitelem Českého egyptologického ústavu FF UK Prof. Dr. Miroslavem Bártou.

První ochutnávku nevšedního diváckého zážitku nabídne již vstup do expozice. Návštěvníci vybavení sluchátky zhlédnou obrazový úvod na velkoplošném plátně doprovázený průvodním slovem a originální hudbou. Pak se otevřou dveře do sálu s autentickými sbírkovými předměty. Vchod střeží jedinečná socha mladého faraona – zápůjčka z Musea August Kestner, někdy označovaná jako „Hannoverský Amon“. Následuje přehlídka originálních starověkých předmětů, pocházejících např. z lokality u Dér el-Mediny, na jejímž archeologickém průzkumu se podílel přední český egyptolog Jaroslav Černý. Pohřební lůžko, popsané vápencové úštěpky „ostraka“ nebo bohatě zdobená rakev s mumií ženy – skutečné historické exponáty, které si divák může prohlédnout „v reálu“, než se znovu vnoří do virtuální reality.

 

Na stěnách rozměrné obdélníkové místnosti se odvíjí příběh anglického archeologa Howarda Cartera, který ve stokrát překopaném Údolí králů v roce 1922 objevil skrytou Tutanchamonovu hrobku. Našel v ní nedotčený sarkofág s mumií mladého panovníka i obrovský počet nesmírně cenných předmětů, které měly zesnulého doprovázet na jeho posmrtné cestě. Kombinace černobílých dokumentárních záběrů spolu s  barevnými fotografiemi artefaktů, hranou sekvencí a zvukem vyvolá silný zážitek. Další místnost ve tvaru spirály se zaměřuje na to, jak si starověcí Egypťané představovali faraonovu pouť do záhrobí a jeho posmrtný život. I tato audiovizuální instalace je velmi působivá, diváka doslova obklopí a vtáhne do děje.

Závěrečný sál výstavy vzdává hold velkému českému vědci a egyptologovi Jaroslavu Černému (1898-1970), od jehož úmrtí v příštím roce uplyne 50 let. Autorem této části výstavy je Pavel Onderka z Národního muzea, který letos zároveň vydal knihu o osobnosti a osudech tohoto velikána československé egyptologie.

Výstava je dalším příspěvkem k výročí 100 let české egyptologie. Letošní jubileum připomínají již probíhající expozice Na březích Nilu v Náprstkově muzeu a Mezi Prahou a Káhirou v Karolinu. Vyvrcholením oslav významného výročí bude v příštím roce plánovaná výpravná výstava Sluneční králové, která do Prahy přinese vzácné exponáty z egyptských sbírek.

Výstava TutanchamonRealExperience bude v Praze k vidění do 31.ledna 2020. Potom se přestěhuje do Milána a pak se vydá na cestu i do dalších destinací.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Prohlédněte si výstavu 360 sférickou procházkou, cestu vám ukáží šipky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..