Stanislav Kolíbal a Josef Pleskot v Museu Kampa až do 19. února 2023

Stanislav Kolíbal a Josef Pleskot v Museu Kampa až do 19. února 2023

Ačkoliv jsou výstavy Stanislav Kolíbal: Stavby a Josef Pleskot: Města v Museu Kampa k vidění již od listopadu, zájem o ně nepolevuje, spíš se s blížícím termínem jejich ukončení začal zvyšovat. Museum Kampa se proto rozhodlo obě výstavy prodloužit do neděle 19. února 2023. Navíc ve dnech 14. až 17. února nabídne prodlouženou otevírací dobu od 10:00 do 20:00 hodin.

Stanislav Kolíbal, foto© PetrSalek.com

Výstava Stanislav Kolíbal: Knihy a stavby akcentuje dvě důležité oblasti tvorby umělce, který ani v 97 letech nepřestává tvořit. Obě části výstavy spojují méně známé kresby a knižní ilustrace s prostorovými geometrickými instalacemi ze současnosti. V první části výstavy jsou tak k vidění Kolíbalovy rané kresby a dřevoryty, ale především hravé a podnětné ilustrace pohádek pro děti i klasické literatury s vážnou tématikou. Druhá místnost expozice obsahuje prostorové objekty vzniklé z berlínských kreseb z let 1988 až 1991 i geometrické Akvarely a Šedé reliéfy vytvořené speciálně pro tuto expozici.

Josef Pleskot, foto© PetrSalek.com

Výstava Josef Pleskot: Města je věnovaná tvorbě jednoho z nejvýraznějších současných architektů, který významně ovlivnil podobu mnoha našich měst. Kromě Prahy, kterou se Pleskot zabývá již od studentských let, se výstava zaměřuje na další dva městské celky: Ostravu-Vítkovice a Litomyšl. Tyto tři aglomerace jasně demonstrují architektovo nesmírně široké tvůrčí rozpětí a diferencovaný přístup k rozdílným lokalitám s respektem k jejich identitě. Architektura v Pleskotově pojetí tak hraje významnou společenskou roli. Neokázalost a návaznost na historické dispozice se střídá s účelností a střízlivou estetikou u projektů „na zelené louce“. Výstava dokumentuje přeměnu průmyslového areálu železáren v Dolních Vítkovicích v nové kulturní a vzdělávací centrum, sérii promyšlených zásahů do veřejného prostoru v historické Litomyšli, rekonstrukci Dominikánského kláštera na Starém Městě, novou administrativní budovu ČSOB v Praze a další projekty a realizace Josefa Pleskota a jeho AP ateliéru. Projektová dokumentace, studie, architektonické modely a obrazy a fotografie – to vše charakterizuje společenský přínos letošního jubilanta – architekta a urbanisty Josefa Pleskota.

Josef Pleskot, foto© PetrSalek.com

„Výstavu Josefa Pleskota vidělo již téměř 12 tisíc návštěvníků, což jsou na výstavu architektury mimořádná čísla,” konstatuje šéfkurátor Musea Kampa Josef Skřivánek a dodává: „Z výstav věnovaných jednomu architektovi měla vyšší návštěvnost pouze výstava Santiaga Calatravy v Domě U Kamenného zvonu, kterou před pár lety vidělo 16 tisíc lidí. Doufám, že se tomuto číslu během následujících dvou týdnů přiblížíme nebo ho dokonce trumfneme.”

Zbývá jen dodat, že pokud se Josef Pleskot stane příštím architektem Pražského Hradu, jak to zmiňuje zvolený prezident Petr Pavel, bude naše nejvýznamnější národní kulturní a historická památka v dobrých rukou.


Summary

Although the exhibitions Stanislav Kolíbal: Constructions and Josef Pleskot: Cities have been on view at Museu Kampa since November, interest in them has not dropped, with appproaching closing date.even increased. Museum Kampa has therefore decided to extend both exhibitions until Sunday, February 19, 2023. In addition, from February 14 to 17, it will offer extended opening hours from 10:00 a.m. to 8:00 p.m.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..