VÝSTAVA KARLŮV MOST 2010

VÝSTAVA KARLŮV MOST 2010

Výstava je založena na pestré kombinaci různých podkladů. Jde o výřezy a zvětšeniny historických grafik, archivních fotografií (do roku 1900), fotografií z fondu ČTK (1920 – 2010), současných fotografií ze stavby (podvodních fotografií), uměleckých fotografií, speciálně připravených grafik, mapek a montáží a z textů.

 
Filozofie výstavy spočívá v tom, že všechny panely spolu nějak souvisí, ale není zde systém přímé návaznosti, panely jsou vázány v jakýchsi tematických okruzích. Výstava nemá konec a začátek, ale může se do ní vstoupit ze severu i z jihu, z boku a pokaždé se kochat něčím jiným.
Hlavní zásada je nevystavovat obrázky toho, co si na mostě může každý prohlédnout, ale věci a významy skryté, zaniklé či nedostupné.
 

Základní tematické okruhy, na kterých spočívá koncept výstavy:
Most jako dopravní cesta – hlavní cílem stavby mostů bylo a je překonání překážek – údolí, vodních toků. Mosty jsou součástí komunikační sítě, která bez nich není úplná. Most při přechodech řek a údolí tvoří strategickou část komunikace, bez něj cesta nefunguje. Karlův most byl jediným mostem přes Vltavu v Praze až do poloviny 19. století. Byl pro Prahu klíčovou stavbou, kde jeho význam umocnila poloha uprostřed města a související panoráma.
Inženýrské dílo – most byl v době své stavby (2. pol. 14. stol.) zcela mimořádné technické dílo. Na jeho stavbu bylo nutno dopravit více jak 100 000 tun materiálu, bylo nutno vystavět jímky v řece, provizorní most a další náležitosti. Ačkoliv jsou zdroje informací omezené, je problematika původní stavby velmi pozoruhodné téma, jak v kontextu doby vrcholného středověku, tak s ohledem na další souvislosti.

                                                               
Věčné staveniště – podobně jako obrovské gotické katedrály, tak i Karlův most patří mezi stavby, které nejsou vlastně nikdy dokončeny, které se neustále doplňují, opravují a obnovují. U mostu je to umocněno jeho polohou v řece, kdy je konstrukce namáhána klimatem nad řekou, tekoucí vodou a povodněmi, které mnohdy vykonávají mohutné ničivé dílo. Opravy mostu byly v minulosti nutné, tak jako je nutná současně prováděná oprava.
Umělecké dílo, inspirace umění – na mostě již v gotice byla umístěna pozoruhodná umělecká výzdoba, která, ač zachována pouze částečně, je dodnes předmětem obdivu, studia i různých výkladů. Proslulost mostu je z velké části založena na barokní sochařské galerii, která zde byla instalována začátkem 18. století. Most se však také stal (a stále je) inspiračním zdrojem umělců, ať již v oblasti výtvarného nebo slovesného umění. Objevil se i na bankovkách, známkách, mincích a nespočetných obměnách ve  filmech.
                                              
Most jako kosmologické poselství, záhady – starodávné a významné stavby na sebe během své dlouhé existence obvykle nabalí předivo legend, příběhů a mýtů. Mnoho z nich má reálný základ. U Karlova mostu existují velmi pozoruhodné teorie o okolnostech založení (palindrom), kompozici východního průčelí Staroměstské mostecké věže, astronomické (astrologické) situaci založení a další.
Výstava se opírá o silný grafický koncept (Studio Najbrt), dosud nepublikované fotografie, výřezy z grafik s velkým rozlišením a o srozumitelné a hutné textové informace (v češtině i angličtině). Její předností je volný vstup 24 hodin denně. Bude otevřena až do 12.7.2010.

Producent: Olga Menzelová Kelymanová
Kurátor, autor textů a ilustrací: Ing. Arch. Ondřej Šefců
Námět a koncepce: Doc. Mgr. Jaroslav Brabec
Výkonná produkce: Magdalena Šebestová
Fotografie: Josef Sudek, Jan Saudek, ing. Martin Frouz, Mgr. Petr Slezák, ČTK , ing. Radka Šefců, Muzeum hlavního města Prahy
Grafický design: Studio Najbrt
Odborní poradci:
Ing. Zdeněk Batal
PhDr. Zdeněk Dragoun
Doc. ing. Karel Drozd
RNDr. Václav Cílek, CSc.
Prof. ing. Vladimír Křístek
Ing. Vladimír Křížek, CSc.
Doc. Mgr. Richard Přikryl
Doc. PhDr. Josef Štulc
Ing. Vladimír Tvrzník, CSc.
Web, produkce: Daniel Suchánek
Tiskový servis: Hana Tietze – Bison & Rose
Překlad: Lucie Butcher
Editorka: Marta Bystrovová
Poděkování:
Richard Bartoš, Vladimír Halíř, Drahomila Brabcová, Ing. Martin Doksanský, Edita Fárová, PhDr. Petra Hoftichová, Václav Jukl, Ing. Pavel Kameník , Mgr. Alena Kelymanová, Olga Kenderová, Doc. Jiří Menzel, Ing. Jiří Petrák, Ing. Miroslav Sklenář, Ing. Jiří Toman

                                                        
Záštita: Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..