Výstava Josef Sudek Na návštěvě u Hany Wichterlové

Dlouholeté přátelství i profesní spolupráce dvou významných českých uměleckých osobností jsou námětem výstavy fotografií z archivu Josefa Sudka (1896 – 1976) s titulem Na návštěvě. Expozice obsahuje snímky, které Sudek fotografoval jako dokumentaci prací avantgardní sochařky Hany Wichterlové (1903 – 1990) a také volné Sudkovy fotografie ze zahradního ateliéru sochařky, který Sudek rád zachycoval v cyklu nazvaném „Zahrádka paní sochařové“. Dlouholetému kontaktu obou umělců napomohla i vzájemná blízkost jejich ateliérů, které se nacházely na pražském Újezdě téměř „přes ulici“.

Fotografie na výstavě doplňují sádrové modely Hany Wichterlové a dřevěná plastika Torzo s vázou. Součástí výstavy je i fotografie detailu ze sousoší sv. Kajetána od F.M.Brokoffa na Karlově mostě s osobním věnováním Josefa Sudka jako dárek „Panince Sochařové k Vánocům 1962“.

Dřevěná stavba v zahrádce ve vnitřním traktu domu na adrese Újezd 29 sloužila Josefu Sudkovi jako fotografický ateliér od roku 1927 až do umělcovy smrti. V roce 1985 však ateliér bohužel shořel. Nově postavená replika původního domku slouží od roku 2001 jako výstavní síň. Protože se nezachoval ani ateliér Hany Wichterlové na adrese Újezd 29, jsou černobílé fotografie Josefa Sudka zároveň i originálním svědectvím minulosti.

Výstava v Ateliéru Josefa Sudka potrvá až do 28. srpna 2021.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek


Summary

The long-standing friendship and professional collaboration of two important Czech artists is the subject of exhibition of photographs from the archive of Josef Sudek (1896-1976) entitled On Visit. The exhibition includes images that Sudek photographed as documentation of the works of the avant-garde sculptor Hana Wichterlová (1903 – 1990), as well as free Sudek’s photographs from the sculptor’s garden studio which Sudek liked to capture in a series entitled “Mrs. Sculptor’s Garden”. The long-standing contact between the two artists was also enabled by the proximity of their studios, which were located in Prague’s Újezd almost “across the street”.

The black and white photographs in the exhibition are accompanied by plaster models by Hana Wichterlová and a wooden sculpture Torso with a Vase. The exhibition also includes a photograph of a detail from F.M. Brokoff’s sculpture of St. Kajetan on the Charles Bridge with a personal dedication by Josef Sudek as a gift to “Mrs. Sculptor for Christmas 1962”.

The exhibition at the Josef Sudek Studio (Ateliér Josefa Sudka) will run until August 28, 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..