Výstava Gustav Klimt připomíná 100 let od úmrtí významného představitele vídeňské secese

Výstava Gustav Klimt připomíná 100 let od úmrtí významného představitele vídeňské secese

Ještě do 4. listopadu 2018 je ve vídeňském Leopold Museum k vidění expozice věnovaná významnému výročí Gustava Klimta – malíře, který jako málokterý zosobňuje epochu přelomu 19. a 20. století.  Současně s rozmachem průmyslu a vědy dochází v umění k odklonu od akademického pojetí a vzniku nového, ornamentálně-dekorativního stylu secese. Gustav Klimt stál u zrodu tohoto uměleckého směru a stal se jedním z jeho nejznámějších představitelů. Většina významných obrazů Gustava Klimta zůstala v jeho rodném městě Vídni a každoročně přiláká tisíce návštěvníků do stálé expozice vídeňského Musea Belvedere, které vlastní dva nejznámější Klimtovy obrazy: „Polibek“ a „Judith“.

Leopold Museum, Gustav Klimt. Foto© Petr Šálek

Další významnou kolekci Klimtových obrazů má ve svých sbírkách vídeňské Leopold Museum, které letos uspořádalo mimořádnou výstavu jako připomínku stého výročí od malířovy smrti. Výstava se snaží představit Klimta v širším dobovém kontextu a vedle obrazů nabízí i pohled do malířova ateliéru nebo vystavuje některé předměty z jeho sbírky etnografických objektů.

Kromě méně známých krajin, jsou zde i studie ke skandálním tzv. „fakultním obrazům“ s alegorickými zobrazeními filosofie, medicíny a soudnictví, které představitelé univerzity odmítli převzít a které byly následně za 2. světové války zničeny.  Výstava zahrnuje i dvě rozměrná plátna ze závěru Klimtovy tvorby: „Smrt a život“ symbolizuje lidský životní cyklus a nedokončený obraz Nevěsta, který již nese prvky expresionismu. Osobnost Gustava Klimta dokreslují originální fotografie a posmrtný umělcův portrét, jak jej zachytil Klimtův přítel a chráněnec Egon Schiele.

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..