Vratislav Karel Novák – Stále v pohybu v GASK

Vratislav Karel Novák – Stále v pohybu v GASK

Autor: Vratislav Karel Novák, foto© Petr Šálek

10 let od úmrtí význačného českého sochaře, šperkaře, kreslíře a pedagoga Vratislava Karla Nováka (1941-2014) připomíná aktuální výstava v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Autora, jehož nejznámější realizací je Metronom na pražské Letné, charakterizuje široký záběr a variabilita zvolených forem uměleckého projevu. Přestože se nejedná o ucelenou retrospektivu, nabízí výstava obsáhlý výběr z plastik, šperků, prostorových objektů, kreseb a inscenovaných fotografií, které všestranný umělec vytvářel od konce 70. let až do první dekády 21.století.

Ludmila Šikolová a Kateřina Nora Nováková – kurátorky výstavy, foto© Petr Šálek

Název výstavy Stále v pohybu je velmi výstižný, protože pohyb zaujímá v díle V. K. Nováka důležité místo. Mnoho sochařských objektů je kinetických a některé dokonce interaktivní. Specifickou kategorii tvoří mechanické samohyby tzv. cykloty. Vzhledem k rozsahu přehlídky i různorodosti prezentovaných děl je výstava rozdělena do tří bloků, které se nacházejí ve třech výstavních prostorách bývalé jezuitské koleje.

Planetostroboskop, autor: Vratislav Karel Novák 1993, foto© Petr Šálek

V sálech Přesahů grafiky jsou umístěny větší objekty, často oživené pohybem nebo světlem. Jedná se o autorovu volnou sochařskou tvorbu, často s prvky mechanického a později elektrického pohonu kinetických prvků. V prostorách Blackboxu je několik desítek kreseb a přípravných skic, spolu s úryvky textů a tzv. fotopříběhy. Sál Whitebox v přízemí budovy pak nabízí výběr z autorovy šperkařské tvorby, která je mimořádná i v mezinárodním kontextu. Objekty na rozhraní body artu řeší interakci lidského těla s okolím. Tuto část výstavy doplňuje projekce fotografií od známých dobových fotografů, jako například Tarase Kusčinského, Tono Stana nebo Pavla Baňky.

Autor: Vratislav Karel Novák, foto© Petr Šálek

„Autor nevytvářel své prostorové objekty jen pro samotnou formu, …. ale vkládal do nich velké množství ironie až sarkasmu a řešil v nich společenské jevy, církevní symboliku, metafyzično, universum, mezilidské vztahy, zejména vztahy muže a ženy“, uvedla umělcova dcera a jedna ze tří  kurátorek Kateřina Nora Nováková při zahájení výstavy.

Planety-Kruhy, autor: Vratislav Karel Novák, foto© Petr Šálek

Přestože zprovoznění kinetických děl nebylo snadné, podařilo se autorům výstavy všechny rozhýbat. U některých to mohou sami návštěvníci udělat ručně, jiné vyžadují asistenci kustodů. 

Výstavu doplňuje i Novákova monumentální ocelová plastika Planety – Kruhy, stojící v místě bývalé barokní vápenky v přilehlém parku již od listopadu loňského roku jako součást dlouhodobé venkovní přehlídky plastik GASK pod širým nebem.

Výstavu Vratislav Karel Novák Stále v pohybu je v GASK možné navštívit do 8. září 2024.

Text: Soňa Šálková

Foto: Petr Šálek

Autor: Vratislav Karel Novák, foto© Petr Šálek

Summary 

10 years since the death of the outstanding Czech sculptor, jewellery designer  and teacher Vratislav Karel Novák (1941-2014) are commemorated by a current exhibition at the Gallery of the Central Bohemian Region (GASK) in Kutná Hora. The show Vratislav Karel Novák Still Moving focuses on several important areas of Novák´s work: sculptural objects activated by movement or light, drawings, sketches or Photo Stories. Examples of artist´s original jewellery and small mechanical moving objects ´Cyclotes´are accompanied by iconic images by renowned Czech photographers. 

The exhibition can be visited until September 8, 2024.

Autor: Vratislav Karel Novák, foto© Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..