Malíř a grafik Pavel Sivko představí své práce v Rabasově galerii Rakovník.

Malíř a grafik Pavel Sivko představí své práce v Rabasově galerii Rakovník.

Malíř a grafik Pavel Sivko představí své práce v Rabasově galerii Rakovník. Slavnostní zahájení výstavy Pavel Sivko

S grafikou kolkolem proběhne 29. února 2024 od 16.00 hod ve Výstavní síni na radnici.

Vernisáž je volně přístupná veřejnosti. Výstavu je možné navštívit  od úterý do neděle od 10 do 18 hod. do 7 dubna 2024.

www.rabasgallery.cz


Pavel Sivko, úvodní slovo:

Milí přátelé,   je dost nezvyklé vystavit své grafiky a ještě k tomu něco říkat. Na druhé straně, kdo jiný.

Předem upozorňuji, že vám asi o svých grafikách nic nového neřeknu. Už jen z pocitu svého ješitného ega, jsem přesvědčen, že o sobě říkají dost. Někdo by mohl říci, že jsou dokonce upovídané, tak proč ještě něco dodávat. Nakonec, proč to nepřiznat, cesty fantazie, natož mých představ, neznám nějak přesněji, ani já sám.

Dá se snad podotknout, že jsou díla buď spontánně vzniklá a nebo pragmaticky vysezená. Dnes, už na svých kresbách ani nepoznám, která část byla spontánně načrtlá a s kterými jsem se smolil hodiny, aby se té spontaneity nelekly a celkově se snesly.

Pokud bych se chtěl pokusit některé motivy vysvětlit, raději mne zaražte. Každá slovní košatost bude v konečném vyznění možná přitažlivá, ale bude to vyfabulovaný text, něco bych vám nutil, abyste něco pochopili. Byly by to jen řeči, které by málo řekly o původu motivů mých grafik. Viděné je něco jiného, než řečené.

Tedy jinak: nemohu říci, že bych se neinspiroval přírodou, ale přesto je to trochu jinak. Příroda je pro mne úžasný výtvor, před kterým stojím v němém úžasu. Z tohohle se nedá nic okopírovat, na to má copyright někdo jiný. Co je mi na ni blízké? Já cítím, že to tu přírodu baví. I mne radost z tvorby přitahuje. Mohu si vše, co si představuji, kreslit. Na papíře vzniká můj svět.

To, že se pohybuji v přírodních motivech má svou logiku. Ale to jsou jen kulisy. Nakonec na přírodě, víc než ty motivy, obdivuji právě tu její tvořivost a fantazii. Jsem přesvědčen, že příroda pořád něco zkouší. A to zkoušení, to mě přitahuje, zde mohu uspokojit svou zvědavost. V detailu, celku, i v nadhledu. Ano, krajiny mých grafik, kreseb, ilustrací mají mnoho společného s krajinou skutečnou, přesto jsou to krajiny mé, které jsem si vytvořil pro sebe.

Je zvláštní, že ač si mohu potvrdit originálnost svého autorství, někde v koutku svých představ, mám takové sic nejasné tušení, že někde mé krajiny existují, že už je má příroda ve svém portfoliu, jen nevím kde.

Pavel Sivko

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..