Vídeňská Albertina – stánek umění, jehož návštěva stojí vždy za to

Palác Albertina – honosná klasicistní stavba v centru Vídně je bezesporu jednou z  kulturních institucí a výstavních síní světového významu, která je pro české návštěvníky celkem lehko dosažitelná.
Sbírka – založená zetěm Marie Terezie – vévodou Albertem von Sachsen, po kterém se budova jmenuje – dnes obsahuje 1 milion grafických listů , architektonických nákresů a plánů, fotografií a především obsáhlou sbírku obrazů od gotiky po současnost. V roce 2003 prošla Albertina generální přestavbou a dostala moderní podobu, která ji umožňuje pořádat stálé i časově omezené výstavy, být studijním i komunikačním centrem s knihovnou, studovnou, restaurátorskou dílnou a vydávat vlastní publikace.
Stálou sbírku, kterou tvoří umělecká díla z vlastnictví Albertiny, v roce 2007 obohatila dlouhodobá zápůjčka soukromé sbírky Rity a Herberta Batlinerových obsahující okolo 500 děl klasické moderny. To byl důvod k instalaci nové stálé expozice pod názvem „Mistrovská díla moderny“ s 280 pracemi impressionistů jako např. Claude Monet, Auguste Renoir, Paul Cézanne, slavných modernistů jako např. Georges Braque, Marc Chagall, Alexej Jawlensky, Wassily Kandinsky, Oskar Kokoschka, Paul Klee, Kazimir Malewitsch, Joan Miró, Edvard Munch nebo Pablo Picasso. 2.polovinu 20.století reprezentují jména jako např. Gerhard Richter, Georg Baselitz, Anselm Kiefer nebo Alex Katz. Rozsáhlé prostory o rozloze téměř 3.000 m2 poskytují důstojný prostor uměleckým dílům i komfort pro návštěvníky.
Ve svých časových výstavách spolupracuje Albertina s renomovanými evropskými i světovými galeriemi. Ještě do 14.února 2010 je možno shlédnout didakticky pojatou výstavu „Impressionismus – jak přišlo světlo na plátno“, kterou koncipovalo Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud, Köln, a zároveň na ni zapůjčilo 75 obrazů. Výstava obsahuje celkem 170 exponátů, do kterých vedle děl z období impressionismu a postimpressionismu byly zařazeny i malířské potřeby, röntgenové a infračervené snímky, vysvětlivky ke vzniku obrazů a malířským postupům apod. Výstava tedy osvětluje celý kontext vzniku impressionismu a jeho postavení ve vývoji výtvarného umění. Jednotlivé obrazy Courbeta, Caillebotta, Maneta, Moneta, Renoira, Cézanna, Pissarra, Signaca nebo van Gogha dostávají komentářem o svém vzniku zcela nový rozměr.
Na podzim chystá Albertina další výstavu, která slibuje také značný ohlas ze strany publika. Od 22.9.2010 do 16.1.2011 zde budou vystaveny obrazy a grafiky Pabla Picassa s politickou tématikou. Kurátorství výstavy pod titulem „Picasso – Peace and Freedom“ převzala galerie Tate Liverpool.
Je jen škoda, že u nás neexistuje nějaká podobná instituce evropského významu, která by pro rakouské a další zahraniční milovníky umění byla motivem k výletu do České republiky.

Text: Soňa Šálková, 1.2. 2010

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..